Kategórie
 
 
 
 
 

VALENTÍN

Oslávte s nami lásku ku športu!💞
 
14.2.2024 je dátum, ktorý sa viaže k Valentínu – Dňu zaľúbených. Samozrejme láska nepotrebuje konkrétny termín na vyznanie, ale poznáte to, každý partner určite v kútiku duše dúfa, že na neho práve v tento deň nezabudne jeho milovaný.👩‍❤️‍💋‍👨
 
Preto využite dnešnú VALENTÍNSKU ZĽAVU 20% a nakúpte pre svoju polovičku to čo ju skutočne poteší.💋🌹💌
 
Pre uplatnenie zľavy 20% zadajte v nákupnom košíku vo Vašej objednávke zľavový kód: VALENTIN
Zľavu nie je možné kombinovať s inými zľavami, akciami, či špeciálnymi cenami. Zľavu je možné uplatniť len na e-shope www.nutrend.sk
Platnosť zľavového kódu: 14.2.2024
 

Všetko čo potrebuješ vedieť skôr než začneš s chudnutím

Pripravili sme sa pre vás rozhovor s odborníkom, ktorý odpovedal na najčastejšie otázky spojené s redukčným režimom.
 
MUDr. Katarína Moravcová pracuje na Klinike telovýchovného lekárstva a kardiovaskulárnej rehabilitácie Fakultnej nemocnice Olomouc. Venuje sa pacientom s obezitou, prevenciou civilizačných ochorení a tiež preventívnym prehliadkam športovcov.
 

Aké je základné delenie nadváhy a kedy už sa jedná o obezitu?
Základný ukazovateľ je BMI (Body Mass Index), ktorý si každý môže vypočítať aj sám. Je to pomer hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch. Hodnota BMI v rozpätí 25 až 30 signalizuje nadváhu a od 30 sa jedná o obezitu, ktorá sa delí na 1., 2. a 3 stupeň. BMI sa nepočíta u tehotných žien alebo u silných športovcov. U detí sa používajú percentilové grafy.

K presnejšiemu meraniu sa využívajú  bioimpedančné prístroje, kde je stanovené množstvo svalovej hmoty, celkovej telesnej vody a vypočítané množstvo tukového tkaniva. Jednoduché meranie, ktoré si môže urobiť každý aj sám doma, je vziať si meter a zmarať si obvod pásu. U žien by mal byť obvod pásu do 80 cm a u mužov do 94 cm. Nad tieto hodnoty je riziko, že majú viscerálnu obezitu (riziko vnútorného tuku). U žien nad 88 cm a u mužov nad 102 cm už môže byť vysoké riziko kardiovaskulárnych a metabolických ochorení. Na prvý pohľad človek vôbec nemusí vyzerať obézne, ale pokiaľ je obvod pasu nadpriemerný, tak potom je to zdravotne viac rizikové.

Výživa vs. pohyb, čo je pri chudnutí dôležitejšie?

Vždy je dôležitá kombinácia oboch! Rovnako tak ako je potrebné dodržiavať zdravú stravu je dôležité aj cvičenie, a to aj pre ľudí, ktorí nemajú problémy s váhou a obzvlášť pre tých, čo majú sedavé zamestnanie. Pokiaľ si niekto  upraví len jedálniček, tak zo začiatku ide váha dolu, ale aj toto sa časom zastaví, a potom to bez pohybu proste nejde. A zo zdravotného hľadiska je pohyb veľmi dôležitý, hlavne pre budovanie kardiorespiračnej zdatnosti. Tiež sa zrýchly metabolizmus vďaka nebareniu svalového tkaniva. Ďalej je preukázané, že ľudia čo viac cvičia majú aj iné chuťové preferencie, nevyberajú si toľko vysokokalorického jedla, ale majú tendenciu stravovať sa zdravšie a tiež pravidelnejšie. 

Má nedostatek spánku vplyv na naberanie hmotnosti?

Áno, veľmi a málokto si to uvedomuje. Trendom dnešnej doby je ukrajovať si spánok. Veď ja som teraz ten „superhrdina“, ktorému stačí spať len 4 hodiny a ja to zvládnem. Ale to potom môže byť problém nie len z hľadisa redekcie, ale aj zo zdravotných dôvodov.

V spánku sa nám uvoľňuje hormón leptín, ktorý je zodpovedný za pocit sýtosti. Teda keď máme dostatok kvalitného spánku, tak na druhý deň máme aj dobrý pocit sýtosti. Pokiaľ však máme málo spánku, následkom je hormonálna nerovnováha. Leptínu je málo a prevažuje hormón ghrelin, ktorý je zodpovedný za pocity hladu, nedojedenia a neodolateľných chutí. To je tiež častý problém pri práci na zmeny.

Další vplyv na naberanie má samotná únava. Pokiaľ je človek unavený, tak hľadá doplnenie energie prostrednictvom jedla, alebo energetického nápoja. A tretie úskalie nedostatku spánku je, že čím dlhšie sme hore, tým viac snívame. Problém potom býva pri predsavzatiach, keď človek uberie energetickú hodnotu jedla a bude málo jesť, potom je redukcia neudržiteľná, pretože človeku chýba energia a spánkovým deficitom to ešte prehĺbi. Skúste spánok a potom možno pôjde aj redukcia hmotnosti😊.

Existuje nejaká overená bylinka, potravina alebo liek, ktoré pomáhajú pri chutnutí?

Základ je jednoznačne vyvážený jedálníček a zaradenie pohybu. Potom akýkoľvek doplnok, alebo meditácia môže byť len berlička, ale nikdy to nepôjde z opačného konca. Nejde najprv zaradiť túto „berličku“ a potom čakať zázraky. Keby to tak fungovalo, tak sme všetci chudí.

Ako je to s obezitou u detí? Rastie alebo klesá percento obéznych detí?

Percenta stúpajú a čo je horšie, posúvajú sa do čím ďalej tým viac mladších vekových skupín. U detí je strašne dôležitý pohyb, a to ako bežný, tak aj cielené pohybové aktivity v rámci rôznych tréningov, krúžkov. Hlavné je, aby ich pohyb bavil. Predovšetkým rodičia by mali ísť príkladom a snažiť sa o aktívny rodinný život. Veľký problém, hlavne u adolescentov, je vysoký príjem sladených a energetických nápojov. Sú ľahko a človek si ani neuvedomí koľko vypije kalórií. U dospelých sú to zase kalórie v alkoholických nápojoch.

Aká je najčastejšia chyba, ktorej sa ľudia v redukčnom režime dopúšťajú?

Problém je to, že ľudia hľadajú skratky. Chcú schudnúť čo najskôr bez toho, aby popremýšľali, prečo ten problém vôbec nastal. Dajte si rande sám so sebou. Popremýšľajte, kde je ten problém u vás. Je to v zložení stravy, v nepravidelnosti alebo v nedostatku pohybu či spánku. Alebo ste dlhodobo vystavení stresu. Nekopírujte slepo diéty celebrít alebo vašej susedky, tieto na vás vôbec nemusia fungovať, pretože máte úplne iný režim a príčinu problému. Každý si musí sám uvedomiť a možno aj zviditelniť svoj stav. Zapisujte si poctivo jedálniček, pohyb, spánok aj stresové situácie. Tento papier vám potom ukáže také zrkadlo. Ako dôležité teda vidím sebareflexiu, pozorovať sám seba a nechcieť zmeniť všetko zo dňa na deň.

Ďalším veľkým tématom je emočné jedenie. Všetkých nás to učia už v podstate od mala. Ako domenu sladkú čokoládu, alebo keď deti plačú, tak sa im ponúkne niečo dobré vo forme jedla na ukľudnenie. A tento vzorec si odnášame do dospelosti. Naučíme sa jedlom neúmerne odmeňovať alebo skrz neho riešiť problémy. Ale je to ako zalepiť v aute kontrolky, len preto, aby sme problém jednoducho nevideli.

Poznáme celú radu diét, od keto diéty po prerušovaný pôst. Aká je podľa Vás najúčinejšia diéta?

Najdôležitejšie je, a to hneď na začiatok, odpovedať si na otázku, či som schopná/ý ktorúkoľvek „diétu“ (väčšinou veľmi striktnú) držať dlhodobo. Pokiaľ nie, tak odpoveď je jasná. Vôbec sa do nej nepúšťať.

Pri redukcii hmotnosti sú najdôležitejšie zmluvy v jedálničku, ktoré budú postupné, a hlavne dlhodobo udržateľné. My predsa nechceme schudnúť na mesiac, pol roka, rok…

Dôležité je naučiť sa stravovať vyvážene, pravidelne, každý individuálne k svojim potrebám a hlavne tak, aby to podporilo naše zdravie. Preto je väčšinou dôležité sa na začiatku nastavovania jedálničku poradiť s odborníkom, ktorý vám odporučí vhodné zloženie a pomer živín.

Na koho sa ľudia s nadváhou či obezitou môžu obrátiť?

Prvého, koho spomeniem je ich praktický lekár. Každý by mal chodiť na pravidelné preventívne prehliadky, súčasťou ktorých je aj meranie krvného tlaku a vyšetrenie krvi. Klient sa tak môže dozvedieť, či už má zdravotné komplikácie spojené s obezitou, ako je vysoký krvný tlak, vyššia hladina cukru v krvi alebo cholesterolu. Ďalší v rade, na koho sa môžu obrátiť a jedálniček prekonzultovať je nutričný terapeut. Pri obezite vyššieho stupňa s prejavmi pridružených ochorení odporúčam obrátiť sa už na obezitologickú ambulanciu.


 

 

 

NUTREND nájdeš aj na Pilulke...

SPOLUPRACUJEME S NAJLEPŠÍMI...
Na spolupráci s našimi obchodnými partnermi nám záleží a preto si vyberáme tých najlepších. Jedným z nich je aj pilulka.sk, internetový obchod so širokou škálou sortimentu pre Váš zdravý a pohodový život.
 
Nájdete tu množstvo produktov NUTREND či už pre podporu Vášho zdravia, alebo tiež pre Váš lepší športový výkon.
 
Stačí si len vybrať!
 
 
 
 
 
 

Ako čo najrýchlejšie nabrať svalovú hmotu?

Tak dostaneme za tú prácu zaplatené?
Dennodenne vidíme v posilňovni chudé upotené jedince snažiace sa vyhrať svoj boj o svalovou hmotou, a hoci sa to niektorým darí, nemôžu, bohužiaľ, povedať všetci to isté. Rast svalov je produktom radu biochemických procesov a fyziologických reakcií, ktoré sú prepojené s našimi genetickými dispozíciami, výživou a samozrejme typom a intenzitou tréningu. Tento článok je určený predovšetkým jedincom, ktorí sú prirodzene štíhli a majú problémy s priberaním svalovej hmoty.
 
Nie som náhodou ten ektomorf?
Koncept somatotypov bol pôvodne vytvorený psychológom Williamom Sheldonom v 20. storočí, keď sa snažil spojiť telesnú stavbu s určitými typmi osobností. Odvtedy bol tento koncept široko rozšírený do fitness priemyslu, kde podľa typu postavy rozdeľuje tri kategórie cvičencov.
Somatotypy definujú tri typy osobností. Prvý z nich ektomorf - štíhly a ťažko naberajúci svalovú hmotu, mezomorf - s prirodzene svalnatou stavbou a endomorf - s tendenciou na priberanie tuku. Toto rozlíšenie bývalo istý čas považované za užitočné pri určovaní typu vhodného cvičenia a stravovacích plánov pre jednotlivé osoby.
 
Avšak dnes, v období rozvinutej individualizácie, moderné vedecké štúdie našli len minimálne dôkazy podporujúce myšlienku, že by sa ľudia dali jednoznačne zaradiť do jednej z týchto troch kategórií. Rovnako tak nedisponujeme informáciami o tom, že by tieto telesné typy boli spojené s konkrétnymi metabolickými rýchlosťami alebo reakciami na stravovacie a cvičebné režimy, a tiež neexistuje konsenzus o tom, že sú tieto telesné typy predurčené genetikou.
 
V súčasnej praxi to vyzerá, že ako ľudia obvykle vykazujeme kombináciu rôznych telesných typov a naše telo sa môže u každého jedinca výrazne meniť v závislosti od stravy, cvičenia a celkovej životosprávy.
Pravda je teda taká, že pomenovať sa ako ektomorf vám nikto nezakazuje, avšak by ste to možno nemali používať ako ospravedlnenie pre nemožnosť dosiahnuť určitý cieľ.
 
Verte si. Možno je toho vo vás viac, než si pripúšťate.
 
Všetko začína pri tom, čo ste za deň mali na tanieri. Pre efektívny rast svalov je zásadné zaistenie dostatočného príjmu kalórií, ktorý presahuje váš bazálny metabolický výdaj (BMR). Pokiaľ sa snažíte nabrať svalovú hmotu, odporúča sa za deň prijímať o 500 kcal viac ako váš BMR. Tieto kalórie by mali byť kvalitné a obsahovať dostatok bielkovín, ktoré sú základným stavebným kameňom telesnej stránky a prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty.
 
Pokiaľ si lámete hlavu nad tým, koľko toho vlastne zjesť, pozrite sa spätne v čase a poctivo si do podrobne zapíšte do online kalorických tabuliek úplne všetko, čo ste zjedli či vypili. A pokiaľ sa vaše dni viac líšia, radšej si zapisujte celý týždeň či dva a potom výsledné číslo vydeľte počtom meraných dní. Výsledný denný kalorický príjem (zapísaný buď v kilokalóriách - kcal, alebo v kilojouloch - kJ) potom porovnajte s vašou váhou. Laicky povedané, pokiaľ vidíte, že vaša váha počas mesiacov pomaly rastie a množstvo tuku na bruchu sa výrazne nezvyšuje, dosť možno ste na správnej ceste. Pokiaľ váha ale stojí, či sa vplyvom aktivít dokonca znižuje, mali by ste jedlá pridať.
 
Makro-živiny pre makro-chalanov
Všeobecne platí, že každý jedinec, snažiaci sa nabrať svaly, by mal cieliť na vyšší príjem proteínov, pretože práve tie sú kľúčové pre rast a opravu svalov.
 
Bežné denné odporúčania sa pohybujú od 1,6 g do 2,2 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, takže napríklad 70 kg vážiaci jedinec by mal zacieliť na príjem 112 až 154 g bielkovín za deň.
 
Pri konzumácii bielkovín je dôležité vziať do úvahy tzv. leucínový prah - minimálne množstvo leucínu potrebného na iniciovanie procesu svalovej syntézy. Pre väčšinu ľudí sa toto množstvo pohybuje okolo 2-3 gramov leucínu na jedlo. Pokiaľ sa nevyhýbate živočíšnym bielkovinám, nemal by to pre vás byť problém.
 
V prípade vegánov, ktorí to majú zložitejšie, treba poznať množstvo esenciálnych aminokyselín vo svojom jedálničku a kombinovať tak správne rôznorodé bielkovinové zdroje.
 
Pokiaľ ide o sacharidy, tie sú hlavným telesným zdrojom energie a prispievajú k obnove normálnej svalovej funkcie po vysoko intenzívnom alebo dlhodobom fyzickom výkone vedúcom k svalovej únave a vyčerpaní zásob glykogénu v kostrovom svalstve. Odporúčaný denný príjem sacharidov sa líši v závislosti na úrovni fyzickej aktivity, ale všeobecné odporúčania pre jedincov, ktorí sa snažia nabrať svalovú hmotu, sa pohybujú od 5 do 8 g na kilogram telesnej hmotnosti. Pre niekoho však môže byť skutočne ťažké zjesť také množstvo, a práve tu je namieste odporučiť nejaký zo sacharido-proteínových prípravkov, ktorého zaradenie do jedálnička vám môže s priberaním svalovej hmoty veľmi pomôcť.
 
Príjem tukov by tiež nemal byť prehliadaný, pretože sú dôležité pre mnohé metabolické a hormonálne funkcie a samozrejme nám poskytujú ďalšie potrebné kalórie. Približne 20-35 % celkového kalorického príjmu by malo pochádzať z tukov.
 
A pamätajte, že aj keď sa snažíte pribrať, nie je vhodné pchať sa namiesto kvalitného jedla vyprážanými hranolkami. Pravda, kalórií je tam síce dostatok, ale vaše zdravie ani svalovina z nich príliš profitovať nebudú.
 
Či už sa snažíme budovať svalovú hmotu alebo páliť tuk, vždy by sme mali myslieť na to, aby bola naša strava vyvážená a aby zahŕňala dostatočné množstvo všetkých troch makronutrientov, rovnako ako dôležitých minerálnych látok a vitamínov z ovocia a zeleniny.
 
Svalová hypertrofia, to je o čo tu beží!
Hypertrofia, alebo zväčšenie svalových buniek, je kľúčovým procesom pri budovaní svalovej hmoty. Pre zaujímavosť, niekto možno počul aj o hyperplázii, alebo zvyšovaní počtu svalových vlákien, avšak súčasné štúdie sa presne nezhodujú na tom, či k tomuto procesu u dospelých ľudí vôbec dochádza.
 
Čo však vieme, je, že existujú dva hlavné mechanizmy svalovej hypertrofie a to sarkoplazmatická a myofibrilárna.
Sarkoplazmatická hypertrofia znamená zvýšenie objemu sarkoplazmy, čo je tekutina vo vnútri svalových buniek, v ktorej sú okrem iného uložené ich bunkové elektrárne – mitochondrie a tiež palivo – glykogén. K najväčšej stimulácii by malo dochádzať zhruba v rozsahu 10-20 opakovaniach v sérii.
Myofibrilárna hypertrofia je zase spojená so zvýšením počtu myofibríl - svalových vlákien, ktoré sú zodpovedné za sťahy svalu. Tu dochádza k najväčšej stimulácii medzi 1-8 opakovaniami.
 
Možno poznáte nejakého drobného silového športovca, ktorý zdvihne vzhľadom k svojmu telu o dosť väčšiu váhu, než by zvládol iný, o poznanie hmotnejší, kulturista. Dôvod, prečo pravdepodobne zostal „drobnejším“ môže byť, samozrejme okrem ďalších faktorov, práve v tom, že svojim výkonom dlhodobo stimuloval výhradne samotné proteíny svalových vlákien a nie sarkoplazmatickú časť.
 
Preto, pokiaľ nám ide o maximálny svalový rozvoj, mali by sme rešpektovať oba tieto typy hypertrofie a zaraďovať tak do svojich tréningových jednotiek ako séria s vyšším množstvom, tak s nižším množstvom opakovaní.
 
Progresívne preťaženie je kľúčom k úspechu
Naše telo je navrhnuté tak, aby sa adaptovalo na stres, ktorému je vystavené. Z tohto dôvodu je pre budovanie svalov kľúčové progresívne preťaženie.
V praxi to znamená, že pravidelne, v rámci týždňov idúcich za sebou, zvyšujeme váhu alebo počet opakovaní v tréningu, čo svaly stimuluje k rastu.
Nemusíte premýšľať nad tým, či je účinnejšie vykonávať 6 alebo 8 opakovaní.
 
Oveľa dôležitejšie je sústrediť sa na celý tréning ako schéma, ktorá by pre vás nemala byť obyčajnou rutinou. Pokiaľ pre vás bude ľahké vykonať 10 opakovaní so 70 kg na benchpress a budete to tak mať so všetkými sériami v každom tréningu, pravdepodobne už sa príliš zlepšovať nebudete. Pokiaľ to pre vás však bude výzva a prekonáte isté limity, potom sa dosť možno môžete tešiť na zaslúženú odmenu vo forme hypertrofie svojich vlákien.
Rovnako ako je dôležité, čo jete, aj tréning by pre vás mal byť výzvou, bojom so svojimi vlastnými limitmi, a pritom istou formou meditácie, pri ktorej vám potečie pot nielen na čele.

“A dobří budete právě v tu chvíli, když se vám tohle všechno začne líbit.”

Autor článku: Jakub Prchal

 

BEZKOFEÍNOVÉ NAKOPÁVAČE

Dobrý bezkofeínový stimulant môže byť tým vôbec najlepším riešením pre všetkých cvičencov, ktorí chodia trénovať v neskorých popoludňajších, či dokonca večerných hodinách a pritom nechcú prísť o výhody, ktoré predtréningové doplnky stravy prinášajú.
 
 
Nekvalitný spánok
Tiež už ste pred večerným cvičením vyskúšali predtréningový stimulant, ktorý vám síce pomohol s kvalitným tréningom, ale zato ste sa potom dve hodiny prevaľovali v posteli, než ste zvládli zaspať? Alebo ste síce zaspali, ale ráno ste sa zobudili rozlámaní, ako by ste pol noci nespali? Mohlo to byť tým, že ste mali v krvi stále veľké množstvo kofeínu, ktorý zabraňoval vášmu telu hlboko zaspať a tým citeľne zhoršil aj vašu regeneráciu do ďalšieho dňa.
 
Existuje však skvelé riešenie, len treba vedieť vybrať ten správny výrobok. Poďme sa teda pozrieť na rad stimulačných látok, ktoré vám môžu pomôcť pripraviť sa na kvalitný tréning, avšak v neskorších hodinách negatívne neovplyvnia váš spánok, ako kľúčový faktor pre regeneráciu vášho tela.
 
Aké látky môžu pomôcť k lepšiemu výkonu?
 
Withania somnifera známa ako Ashwagandha je rastlinou z Ayurvédy, ktorá je známa pre svoje adaptogénne vlastnosti. Bežne je tiež označovaná ako "indický ženšen". V Ajurvédskej medicíne sa používa za účelom podpory energie, vitality, fyzickej výdrže a duševnej pohody.
 
 
Bacopa monieri, je drobná plazivá bylinka, ktorá je obľúbená v tradičnej indickej alebo ajurvédskej medicíne. V ajurvéde je bežne označovaná aj pod menom Brahmi, v preklade kozmické vedenie. V ľudovom liečiteľstve je vyhľadávaná za účelom prispievania duševnej pohody, správnych kognitívnych funkcií a podporu koncentrácie.
 
Beta-alanín je v malom množstve získavaný z potravy napríklad z kuracieho, bravčového a hovädzieho mäsa a rýb. Jeho doplnkovou suplementáciou je v tele podporená syntéza karnozínu, ktorý ovplyvňuje stabilitu pH vo svaloch.
Prirodzenou reakciou tela na vyššie dávky beta-alanínu je parestézia alebo mravčenie, čo môže mať za následok aj psychickú vzpruhu k cvičeniu.
 
Cholín v rámci tréningov môže byť užitočný pre jeho priaznivé účinky v podpore metabolizmu tukového tkaniva. Menej známy účinok cholínu je, že prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene.
 
Bioperine je prísada z čierneho korenia, ktorá sa používa na zlepšenie absorpcie iných významných nutričných látok v tele. Môže tak podporiť účinnosť ďalších zložiek predtréningového stimulantu.
 
Medzi ďalšie obľúbené látky vyhľadávané pred tréningom patria bezpochyby aj aminokyseliny ako je L-citrulín alebo L-tyrozín.
 
Ďalej je tu významná skupina B-komplexných vitamínov, ktoré sú dôležité napríklad pre náš nervový systém, energetický metabolizmus a produkciu červených krviniek.
 
Vitamín B1 (tiamín) podporuje metabolizmus, optimálnu činnosť nervovej sústavy a prispieva k správnej funkcii srdca.
 
Vitamín B3 (niacín) znižuje pocity únavy a vyčerpania a podporuje činnosť nervovej sústavy.
 
Vitamín B5 (kyselina pantoténová) u športovcov je obľúbený predovšetkým preto, že podporuje duševnú výkonnosť, prispieva k normálnej syntéze a metabolizmu steroidných hormónov a znižuje pocity únavy a vyčerpania.
 
Vitamín B12 (kobalamín) podporuje optimálnu funkciu nervového systému a správnu tvorbu červených krviniek. Pri cvičení vám príde vhod aj jeho účinok znižovania pocitu únavy a vyčerpania.
 
Autor článku: Jakub Prchal
 

Stratégia pre chudnutie bez počítania kalórií alebo nejde len o kalórie

Kalorický deficit nestačí. Najzákladnejší princíp všetkých redukčných režimov už poznáme. Energetický výdaj musí byť mierne vyšší ako energetický príjem. Ale viete, čo by ste si mali vo vašej strave ešte postrážiť? Prečítajte si pár tipov od našej ambasádorky Veroniky.
 
Pokiaľ ide o chudnutie, tak je kalorický deficit tým najjednoduchším nástrojom. Štúdie ale stále častejšie ukazujú, že nie sú kalórie ako kalórie a že 100 kcal z čokolády má úplne iný vplyv na naše telo ako 100 kcal z brokolice. Na čo sa teda zamerať, ak chcete schudnúť a žiť zdravšie?
 
1. Strážte si dostatočný príjem vlákniny
Vláknina je pre chudnutie rovnako dôležitá ako dodržiavanie výživového plánu. Pomôže s pocitom sýtosti, a navyše podporuje váš mikrobióm - to znamená nielen trávenie, ale aj psychickú pohodu!
 
2. Zvýšte príjem bielkovín
Bielkoviny podporujú rast a tvorbu svalovej hmoty a zostanete po nich dlhšie sýti. Zaistite si dostatočný príjem bielkovín počas celého dňa a ideálne v každom jedle.
 
3. Uvarte si
Jedlo v obľúbenej reštaurácii milujeme všetci. Porcie sú ale väčšie, než si doprajeme doma a v menu nás občas zlákajú dezerty. Snažte sa si čo najviac jedál pripravovať sami a do reštaurácie sa vyberte len párkrát do týždňa.
 
4. Jedzte zeleninu
Diétne rady prichádzajú a odchádzajú, ale odporúčanie "jedzte viac zeleniny" tu bude navždy. Pocit sýtosti, vitamíny, antioxidanty, pestrosť a chuť – to všetko vám dá zelenina.
 
5. Vynechajte pridaný cukor (a alkohol)
Ani jedno neprospieva vášmu telu ani psychike. Nehovoríme, aby ste si už nikdy nedali pohár prosecca alebo čokoládový cukrík, ale nechajte si ich na špeciálne príležitosti a do svojho jedálnička ich zaraďte naozaj výnimočne. Vaše telo vám poďakuje.

 

 

Čo mám jesť, keď chcem bežať polmaratón?

Polmaratón patrí medzi aktivity s veľkým energetickým výdajom a každý, kto sa pre takú aktivitu rozhodne, musí počítať, že táto výzva je spojená nielen s pľuzgiermi na nohách, ale aj s nedostatkom energie v priebehu výkonu, vyčerpaným glykogénom a nevyhnutnou regeneráciou po výkone.
 
Výživový tréning
Rovnako tak, akoby si nikto nešiel zabehnúť polmaratón bez bežeckej prípravy a tréningu, tak je dôležité mať aj výživový tréning. To znamená, keď budete trénovať beh, rovno do toho zakomponujte aj výživu, ktorú budete chcieť aplikovať na samotné preteky. Vyskúšajte si, ako budete zvládať určité výživové doplnky, aké na vás budú mať účinky a prípadne ak počas tréningu pocítite kŕče, tak aspoň budete vedieť, že si so sebou máte pribaliť účinnú pomoc proti kŕčom.
 
Kto je pripravený nie je prekvapený
Dôležité je zloženie stravy už niekoľko dní pred samotnými pretekmi. Nezabúdajte ani na to, aby bolo vaše telo dobre hydratované. Dodržujte správny príjem tekutín cca 35–40 ml na kg optimálnej váhy a navýšenie príjmu tekutín s ohľadom na športovú aktivitu či vysoké teploty. Čo sa stravy týka, tak pre dlhodobú aktivitu je zásadné mať dostatočné glykogénové zásoby. To znamená zaradiť komplexné sacharidy, ako je napríklad ryža, obilniny, cereálne pečivo či zemiaky. Tiež bielkoviny majú nezastupiteľnú úlohu pre správnu funkciu organizmu a udržanie svalovej hmoty. Tieto môžete načerpať zo živočíšnych zdrojov (mäso, ryby, mliečne výrobky, vajcia) alebo aj z rastlinných zdrojov (strukoviny, sója, orechy, semienka). V prípade, že je vo vašom tele deficit horčíka a hrozili by kŕče, potom je múdre pre správnu funkciu svalov dodať telu horčík už niekoľko dní pred pretekmi. Skvelou voľbou bude MAGNESLIFE, rýchlo vstrebateľná tekutá forma horčíka, obohatená o vitamín B6.
 
Raňajky pred skorým štartom
Zabudnite na výdatné raňajky tesne pred štartom. Pokiaľ si dáte pred náročnou aktivitou ťažké jedlo, tak zamestnáte váš tráviaci trakt a unavíte sa samotným trávením. Namiesto radosti zo športu vás aktivita skôr potrápi, alebo ju vôbec nedokončíte. Tuky, vláknina a bielkoviny sú pre naše telo ťažko stráviteľné. Teda najlepšie je na raňajky zaradiť čo najviac komplexných sacharidov a bielkoviny len v ľahko stráviteľnej forme. Ideálny je napríklad ražný chlieb s Lučinou, jogurt s müsli alebo rôzne obilninové kaše s ovocím ako napríklad výživná PROTEIN PORRIDGE z kvalitných ovsených vločiek navyše s izolátom mliečnych bielkovín. Odstup väčšieho jedla pred aktivitou by mal byť najmenej 2 hodiny.
 
Keď som hladný tesne pred pretekmi
Správna voľba je pochopiteľne ľahké jedlo, ktoré dodá dostatok energie, a hlavne energia vo forme, s ktorou vie naše telo dobre pracovať. Takýto zdroj energie získame napríklad z ľahko stráviteľnej energetickej tyčinky VOLTAGE alebo ENERGY BAR. Prijatím niektorého z týchto produktov približne 45-30 minút pred štartom polmaratónu je ideálnou voľbou. Energia z týchto zdrojov vydrží pohodlne do prvej tretiny behu.
 
Podporte váš výkon počas aktivity
Počas náročnej aktivity sa vám tráviaci trakt odkrví, pretože organizmus sústreďuje energiu na výkon nie na trávenie. Je v neustálom pohybe a pod vplyvom otrasov, teda je potom veľmi ťažké vôbec niečo prijať. Pri dlhotrvajúcej aktivite je však potrebné doplniť energiu. Vhodné sú preto športové gély, ktoré sú ľahko stráviteľné a dodajú vám potrebnú energiu. ENDUROSNACK gél zaistí vďaka Palatinose™ pozvoľné uvoľňovanie energie, a naopak rýchly zdroj energie vám dodá CARBOSNACK, ktorý je ideálnou voľbou pre záverečné fázy, kedy vám už telo z časti odmieta poslušnosť.
 
Najvyššou potrebou nielen počas aktivity bude vždy pitný režim. Pozor dehydratácia znižuje váš výkon a hrozí prehriatie organizmu. Športový nápoj ISODRINX telu doplní tekutiny a spolu s nimi aj potrebné elektrolyty. Doplnenie minerálnych látok v priebehu aktivity je pomerne dôležité, pretože tieto z nášho tela odchádzajú spoločne s potom a bez dostatočného zastúpenia minerálnych látok, vám výkon môžu ovplyvňovať stavy kŕčov, alebo nepríjemné pálenie v pracujúcom svalstve. Dôležitý je aj fakt, že prostredníctvom ISODRINXU dodáte telu spoločne s tekutinou a minerálnymi látkami aj najľahší zdroj energie, ktorý predstavujú rýchle cukry.
 
Dobehnutím do cieľa to nekončí
Čaká na vás ešte fáza regenerácie a tu už nezáleží na tom, či ste dosiahli čo najlepší výsledok, alebo vás výsledková listina nechala chladnými a uspokojili ste sa s faktom, že ste dobehli do cieľa. Regenerácia je proces, pri ktorom dochádza k navráteniu organizmu späť do rovnováhy. To znamená, že dochádza nielen k obnoveniu energetických zásob, ale aj k obnove poškodených tkanív a porovnaniu vodného a elektrolytového prostredia.
 
Základné a najdôležitejšie výživové opatrenia, pre čo najdokonalejšiu regeneráciu, musíte vykonať čo najskôr po fyzickej aktivite. Nevyhnutné je opäť telu dodať potrebné množstvo tekutín a doplniť pečeňový a svalový glykogén. S doplnením sacharidov treba začať takmer ihneď po dokončení záťaže, ideálne do 20 minút. Odporúčame pomaly popíjať špičkový sacharidový nápoj REGENER, mimoriadne účinnú kombináciu sacharidov, aminokyselín, vitamínov a minerálnych látok, špeciálne vytvorenú na podporu kvalitnej a rýchlej regenerácie po intenzívnom športovom výkone. Kvalitná regenerácia je stavebný kameň vašej progresívne sa zvyšujúcej výkonnosti. Umožní vám navyšovať tréningové dávky a posunúť hranice vašich možností zase o kúsok ďalej.
 
 
 
 
 
 
 

Prečo sa pri behaní presunúť z cesty do terénu?

V prírode je tak krásne! Navyše tieto mesiace pozývajú k tomu byť v nej čo najviac. Krásne sa v nej behá, a tiež je to na mäkkom povrchu aj zdravšie. Bojíte sa behať traily a neviete ako na to? Tu sú naše osvedčené tipy!
 
Behanie na ceste je príjemné a komfortné, avšak po určitej dobe to môže byť nuda. Navyše tvrdý povrch nerobí úplne dobre kĺbom a pohybovému aparátu. Lenže mnohí nevedia, ako v teréne behať a tiež sa desia kopcov. Pokiaľ však viete, ako na prírodu a behanie mimo cesty v prírodnom teréne, tak si určite rýchlo zvyknete a stanete sa tiež veľkými nadšencami trailového behu ako my.
 
Oddýchne si hlava aj telo
 
Príroda sama o sebe nabíja, čistí hlavu, myšlienky a pokiaľ v nej strávite nejaký čas, budete sa cítiť ako znovuzrodení. Zelená farba, čistý vzduch a pôsobenie slnečných lúčov. Všetky tieto veci telo priamo potrebuje. Ako moderná spoločnosť trávime stále viac času v mestách, ale pritom prírodu máme často blízko za domom. Terén nemusí byť nepriateľ, ale práve naopak vás učí sústredenie, vedieť si poradiť s rôznymi druhmi podkladov a aj keď bežíte, stihnete toho vidieť viac, než keby ste iba šli. Skvelé sú v teréne bežecké výlety.
 
Ako na to?
 
Pokiaľ ste cestný bežec a idete prvýkrát do prírody, nevyberajte si okamžite náročný terén, ale skúste lesné alebo poľné cestičky. Telo by si na prírodný povrch malo zvyknúť a taktiež musíte počítať s tým, že sa občas objaví nejaký kameň, koreň alebo tráva. Behajte preto mäkko a nebojte sa viac používať ruky, ktoré vám poslúžia aj na vyrovnávanie stability.
 
Zaobstarajte si vhodné topánky
 
Aby ste si boli v teréne istí a žiadny povrch vás nevykoľajil, nebehajte v hladkých cestných topánkach, ale v tých určených do prírody. Majú väčšiu stabilitu, nohu upevnia a tiež majú hrubšiu podošvu, ktorá sa „zahryzne“ do podkladu a podrží vás aj pri sebeziach. Pokiaľ kombinujete pevný a prírodný povrch pri behaní napríklad, keď do lesa musíte dobehnúť po ceste, tak existujú bežecké topánky, ktoré zvládnu oba typy podkladu. Hovoríme tomu radi „topánky chameleónky“ a sú skvelé aj pre tých, ktorí s behom v teréne začínajú, pretože majú aj väčšie tlmenie.
 
Kopec nie je nepriateľ
 
Áno, v prírode je to väčšinou hore a dole, ale aj na to sa dá zvyknúť a mať kopce rád. Kopce totiž skvele zlepšujú fyzičku a keď ich do svojho behania zapojíte, budete mať aj intenzívnejší tréning. Navyše nie je potrebné kopec hore vybehnúť, nie je nič zlé na tom ho vyjsť. Ušetríte tak energiu a budete mať potom dostatok síl bežať rovinky alebo z kopca. Aj intenzívna chôdza hore skvele zlepšuje fyzičku. Dole sa nebojte to pustiť, ruky roztiahnite ako krídla, budú vám pomáhať so stabilitou a nohy dajte viac od seba, budete si tak istejší pri našľapovaní.
 
Skúšajte to
 
Možno vám to v teréne zo začiatku hneď nepôjde, ale dajte tomu čas. Nielen vaše telo, ale aj vaša hlava si potrebuje na nový povrch zvyknúť. Potom zrazu uvidíte, že bežíte bez toho, aby ste sa na to príliš sústredili a ako vám to robí dobre. Možno sa po behu v prírode budete cítiť fyzicky unavení, ale budete veselí, nabití dobrou náladou a celkovo plní energie.
 
 
Text: Soňa, Running2.cz
 

Jarná detoxikácia v kocke

,,V zdravom tele zdravý duch“. Práve teraz, so začiatkom jari, máte skvelú príležitosť podporiť správnu funkciu tela, vašu imunitu aj psychickú pohodu. Vďaka prílivu energie, ktorá prichádza s jarným slniečkom, sa prebúdza väčšia motivácia pre aktivitu, keď k tomu ešte pridáte zdravú stravu a prípadne nejaké podporné pomocníčky, tak budete mať dobre našliapnuté pre refresh vášho tela. Podľa MUDr. Jozefa Jonáša je detoxikácia telu prirodzený proces, ktorý prebieha automaticky a nepretržite prostredníctvom pečene. Rozložené toxické látky odchádzajú z tela aj močovým a dýchacím systémom, kožou i črevom. Medzi ľuďmi je veľmi obľúbenou detoxikačnou technikou predovšetkým očista pečene a hrubého čreva. Aj keď je naše telo od prírody dobre vybavené schopnosťou samo sa zbavovať škodlivých látok, tak napriek tomu dochádza ku kumulácii niektorých toxínov v rôznych tkanivách. Cieľom detoxikačných kúr býva zbavenie jedov alebo toxínov z tela, pre optimálny chod ľudského organizmu.
 
Strava
 
Najefektívnejší spôsob, čím sa ľudia snažia podporiť detoxikáciu, je pomocou stravy. Zdravý, pestrý a odľahčený jedálniček vám dodá potrebné živiny aj energiu. Určite by ste ale mali upustiť od hladovania či zámernému vyvolávania hnačiek, ktoré pre vaše črevá nie sú nijako prínosné. Nezabudnite vynechať alkohol, ktorý zaťažuje vaša pečeň a obmedziť živočíšne tuky z vášho jedálnička.
 
Hydratácia
 
Dostatočný pitný režim je alfou a omegou pre naše telo. Voda tvorí približne 60-65 % hmotnosti tela, a preto je dôležitá dostatočná hydratácia počas celého dňa. Všeobecne sa odporúča 35-40ml na kg optimálnej váhy v bežných podmienkach.
 
Antioxidanty
 
Medzi významné antioxidanty patria napríklad vitamín C, B2 a E, tieto chránia bunky proti oxidačnému stresu. Skvelým pomocníkom je vitamín C, ktorý okrem iného podporuje imunitný systém, správny energetický metabolizmus a taktiež znižuje príznaky únavy a vyčerpania.
 
Bylinky
 
Často vyhľadávanými bylinkami pre detoxikačnú kúru sú napríklad kurkuma, pestrec, fenikel, púpava, repík či nechtík.
 
Pohyb
 
Prečistenie tela sa nezaobíde bez primeraného pohybu. Športová aktivita by mala byť pravidelná a odporúča sa aspoň 30 minút denne.
 
Spánok
 
Celková potreba spánku je síce individuálna, ale každý z nás potrebuje dostatok spánku na celkovú regeneráciu tela i mysle. Najúčinnejšie je vytvoriť si pravidelný režim, snažte sa chodiť spať a vstávať v rovnakú hodinu.
 
 

Jednoduché recepty na protínové muffiny

Proteínové muffiny patria rozhodne k najvyhľadávanejším receptom a sú jedným z najobľúbenejších odľahčených dezertov. Variáciou vymyslíte tisíce, ale už vám niekto ukázal recept, ku ktorému potrebujete len dve ingrediencie, a napriek tomu dostanete krásne vláčne muffiny plné chuti? My pre vás jeden máme!

Tipy na nadýchané proteínové muffiny od Fit Veroniky

S novinkou od Nutrendu PROTEIN MUFFINS, zmesou na prípravu proteínových muffinov, si stačí vybrať svoju obľúbenú príchuť a pridať vodu.

V jednoduchosti je krása
 
Na šesť nadýchaných vanilkových muffinov s malinami budete potrebovať:
 
• 6 odmeriek zmesi na prípravu proteínových muffinov PROTEIN MUFFINS
• 120 ml vody
 
Zmes premiešajte. Teplovzdušnú rúru predhrejte na 180 stupňov a muffiny pečte cca 12 minút. Priebežne kontrolujte. A máte hotovo! Zmes totiž obsahuje aj kúsky lyofilizovaných malín, takže sa nemusíte starať vôbec o nič!
 
Jedny extra čokoládové s čučoriedkami
 
Máte chuť na niečo extra? Čo tak plnú čokoládovú chuť a osviežujúce čučoriedky?
 
Na šesť extra čokoládových muffinov budete potrebovať:
 
• 6 odmeriek zmesi na prípravu proteínových muffínov PROTEIN MUFFINS
• 120 ml vody
• 150 g čučoriedok
• 50 g horkej čokolády
 
Zmes rozmiešajte s vodou a pridajte nasekanú horkú čokoládu a čučoriedky. Teplovzdušnú rúru predhrejte na 180 stupňov a muffiny pečte cca 12 minút. Priebežne kontrolujte. Ešte teplé muffiny posypte kúskami horkej čokolády a podávajte.
 
Tip na proteínové muffiny s orechovým krémom od Valerije Slapnik
 
  • Zmiešajte 3 odmerky PROTEIN MUFFINS s 60 ml vody (na 3 muffiny)
  • Predhrejte rúru na 180 °C.
  •  Košíčky na muffiny potrite trochou oleja. Pridajte jednu veľkú lyžicu zmesi do každých 3 šálok. Pečte 1 minútu. Košíčky vyberte z rúry, pridajte jednu malú lyžicu DENUTS KRÉMU a zvyšok zmesi na muffiny a pečte ďalších 5 minút.
 
 
 

Dve nenahraditeľné minerálne látky nielen pre športovcov, horčík a zinok

Horčík
Táto minerálna látka zohráva dôležitú úlohu počas rôznych chemických reakcií v tele a reguluje cez tristo rôznych enzýmov.
  • prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania
  • prispieva k rovnováhe elektrolytov
  • prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu
  • prispieva k normálnej činnosti nervovej sústavy
  • prispieva k normálnej funkcii svalov
  • prispieva k udržaniu normálnych kostí a zubov
  • prispieva k normálnej syntéze bielkovín
V akých potravinách nájdete prirodzene horčík
Potravín, v ktorých nájdete prirodzene horčík je našťastie celý rad. Milovníkov sladkostí určite poteší, že horčík nájdeme v kvalitnej horkej čokoláde, ktorá navyše uspokojí nielen naše chuťové bunky, ale taktiež obsahuje priaznivé antioxidanty. Ďalšou výživovo prospešnou potravinou, kde nájdeme horčík je avokádo a rôzne druhy orechov ako mandle, kešu, para orechy alebo niektoré druhy semienok. Tiež strukoviny a cereálie sú veľmi bohaté na mnoho rôznych živín, vrátane horčíka. Najobľúbenejším druhom ovocia na svete sú banány, ktoré vynikajú, oproti ostatnému ovociu, obsahom draslíka a horčíka.
 
Odporúčaná denná dávka horčíka
Referenčná hodnota príjmu u dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí od 300 do 400 miligramov za deň. Pokiaľ je naša strava pestrá a vyvážená, tak veľkú časť sme určite schopní prijať priamo zo stravy, toto však býva často problém, a tak ľudia s obľubou siahajú po doplnkoch stravy.
 
Aké existujú formy horčíka
V každom výrobku je dobré sledovať aj v akej forme je horčík obsiahnutý. Všeobecne vhodnejšie, vďaka lepšej vstrebateľnosti, sú chelátové a organické formy ako napríklad citrát horečnatý. Menšiu vstrebateľnosť, a teda aj účinnosť majú anorganické formy ako oxid horečnatý, uhličitan horečnatý a síran horečnatý.
 
Kedy brať horčík
Samozrejme najprospešnejšie je dopĺňať horčík prirodzene prostredníctvom stravy, pravidelne v priebehu dňa. Pokiaľ viete, že je vo vašej strave táto minerálna látka deficitná, potom je možné siahnuť po doplnkoch stravy, a to ideálne večer pred spaním. Užitočné je myslieť na to, že synergicky pracuje horčík s vitamínom B6.

Zinok
Najviac vyhľadávaný je zinok pre svoje pozitívne účinky na vlasy, nechty a pokožku. Ale vedeli ste, že zinok má oveľa viac blahodarných účinkov pre naše telo?

  • prispieva k normálnemu metabolizmu sacharidov
  • prispieva k normálnej kognitívnej funkcii
  • prispieva k normálnej plodnosti a reprodukcii
  • prispieva k normálnemu metabolizmu makroživín
  • prispieva k normálnej syntéze bielkovín
  • prispieva k normálnemu metabolizmu vitamínu A
  • prispieva k udržaniu normálnych kostí
  • prispieva k udržaniu normálnych vlasov, nechtov, pokožky
  • prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi
  • prispieva k udržaniu normálneho videnia
  • prispieva k normálnej funkcii imunitného systému
  • prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom
  • hrá rolu v procese delenia buniek
Zinok v potravinách
Zinok sa nachádza v širokej škále potravín. Odporúčané množstvo zinku môžete získať napríklad konzumáciou červeného mäsa, morských plodov (obzvlášť ustrice) a rovnako tak ako pri horčíku, tak aj zinok môžeme prirodzene nájsť v strukovinách, orechoch alebo semenách.
 
Odporúčaná denná dávka zinku
Referenčná hodnota príjmu u dospelého človeka sa pohybuje v rozmedzí okolo 10 miligramov za deň.
 
Ako doplniť zinok
Zinok je obvykle prítomný takmer vo všetkých multiminerálnych doplnkoch stravy. Je tiež k dispozícii samostatne alebo v kombinácii s vápnikom, horčíkom alebo inými zložkami v doplnkoch stravy. Doplnky stravy môžu mať niekoľko rôznych foriem zinku vrátane glukonátu zinočnatého, síranu zinočnatého a octanu zinočnatého.
 

Autor článku

Bc. Veronika Pokorná, DiS., nutričná terapeutka

 

Proteínové tyčinky – prečo si ich kúpiť, kedy ich zaradiť a podľa čoho vybrať

Dnešný trh už ponúka širokú škálu funkčných potravín a tipov na desiaty počas dňa. Bezpochyby sem patria aj obľúbené proteínové tyčinky. Ale ako si vybrať tú správnu a podľa čoho sa orientovať? Prinášame vám pár tipov, či už hľadáte tyčinku s vysokým obsahom bielkovín, alebo sa zameriavate skôr na znížený obsah cukrov.

Prečo dopĺňať proteín
Proteíny čiže bielkoviny sú dôležitou makroživinou, ktorá má v našom organizme nezastupiteľné funkcie.
Prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty prispievajú k udržaniu normálneho stavu kostí sú potrebné pre normálny rast a vývoj kostí u detí majú štrukturálnu, ochrannú a transportnú funkciu sú zdrojom energie ich veľkým benefitom je sýtiaci efekt, ktorý nám znižuje pocity hladu.
 
Kedy siahnuť po proteínovej tyčinke
Proteínové tyčinky sú ideálne, ak hľadáte rýchlu a výživnú desiatu medzi jedlami. Sú pomocníkom, pokiaľ potrebujete doplniť bielkoviny a zároveň množstvo proteínových tyčiniek predstavuje aj zdroj vlákniny. V dnešnej modernej dobe sa výrobcovia tiež snažia pripraviť produkt tak, aby bol vhodný aj pre celiakov či klientov, ktorí hľadajú produkty so zníženým obsahom cukru z dôvodu dodržiavania redukčného režimu. Proteínovú tyčinku by sme ale mali brať predovšetkým ako spestrenie nášho jedálnička, pretože plnohodnotné jedlo je vždy na prvom mieste.
 
Podľa čoho vybrať proteínovú tyčinku
 
Zloženie
Najdôležitejšiu úlohu pri výbere zohráva jednoznačne zloženie produktu. Najväčší podiel obsiahnutých zložiek je vždy uvedený na začiatku zloženia. Teda medzi prvými zložkami, u proteínových tyčiniek, by sa správne mala objaviť bielkovina. Pokiaľ má človek nejakú alergiu, tak by mal tiež venovať pozornosť tučne zvýrazneným surovinám v zložení.
 
Obsah proteínu
Tyčinka môže byť označená ako zdroj bielkovín, ak bielkoviny predstavujú aspoň 12 % energetickej hodnoty potraviny. Titulom s vysokým obsahom bielkovín sa môže pýšiť tyčinka, v ktorej predstavujú bielkoviny aspoň 20 % energetickej hodnoty potraviny. Ideálne pre športovcov, ktorí chcú čo najefektívnejšie podporiť svalový rast, sú pravidelné porcie jedla s obsahom bielkovín 20 až 25 g na porciu.
 
Celých 21 g bielkovín najdete v našej novinke QWIZZ PROTEIN BAR alebo vo veľmi obľúbenej EXCELENT PROTEIN BAR.
 
Obsah cukrov
Pokiaľ si strážite, kvôli redukčnému režimu, znížený obsah cukrov v strave, potom by ste sa mali pozrieť aj na ich podiel v tyčinke. Vždy je lepšie uprednostňovať komplexné sacharidy, to znamená tie, ktoré sa vstrebávajú pozvoľna, a tak dodávajú nášmu telu energiu postupne. Zatiaľ čo jednoduché cukry, bez vydanej aktivity, je lepšie prijímať v menšom množstve. Cukry nájdete v tyčinkách pod rôznymi názvami, napríklad dextróza, fruktóza, melasa alebo trstinový cukor. Ďalší cukor, ktorý môžeme v tyčinkách nájsť je aj izomaltulóza, táto má však nižší glykemický index a má až 5x dlhšiu dobu vstrebávania, vďaka silnejšej väzbe glukózy a fruktózy oproti bežnému cukru sacharóze. Úplne však nemusíte zatracovať proteínové tyčinky s vyšším obsahom sacharidov, napríklad po tréningu vás nabijú energiou, ktorá je potrebná aj na regeneráciu.
 
Skvelá voľba tyčinky bez pridaného cukru je PROZERO alebo BE SLIM, ktoré sú navyše s vysokým obsahom bielkovín.
 
Obsah tukov
V každej potravine je všeobecne dobré strážiť si nižší pomer nasýtených mastných kyselín oproti nenasýteným mastným kyselinám. Tuky však musia byť vhodné aj na technologickú výrobu tyčinky, a preto je hocikedy veľmi náročné zaobísť sa napríklad bez palmového oleja. Množstvo tukov v jedálničku obvykle prekračuje odporúčané denné množstvo 30 % z celkového denného energetického príjmu, a preto by sme sa mali zamerať na ich znížený obsah v potravinách.
 
Ako skvelý zdroj bielkovín pre vás môžu byť aj tyčinky, ktoré sú čisto z rastlinných surovín, a teda aj podiel nasýtených mastných kyselín je prirodzene nižší. Medzi tieto tyčinky patrí napríklad VEGAN PROTEIN CRUNCHY BAR alebo VEGAN PROTEIN FRUIT BAR.
 
Pridané benefity
Už veľká časť výrobcov začína obohacovať produkty o užitočné látky ako napríklad vitamíny, vlákninu alebo tak obľúbený stimulujúci kofeín. Proteínové tyčinky obvykle obsahujú minimálne 3 g vlákniny a niektoré majú dokonca 10 až 15 gramov vlákniny, čo predstavuje až polovicu odporúčanej dennej dávky pre dospelého človeka. Pridané vitamíny navyše produkt obohatia vďaka svojim pozitívnym účinkom pre náš organizmus.
 
Medzi také produkty sa radí aj proteínová tyčinka PROTEIN BAR obohatená o niektoré vitamíny skupiny B, vitamín E, kyselinu listovú a biotín. Pokiaľ chcete siahnuť po proteínovej tyčinke, ktorá vám navyše poskytne dávku kofeínu, potom odporúčame EXCELENT PROTEIN BAR DOUBLE WITH CAFFEINE.
 
Proteínový Qvíz
 
  1. Koľko gramov bielkovín za deň/na kilogram telesnej váhy sa všeobecne odporúča prijať u bežného jedinca?
  2. Dokážete vymenovať aspoň 5 funkcií bielkovín pre ľudské telo?
  3. Aký typ bielkoviny je pre telo rýchlejšie vstrebateľný, kazeín alebo srvátkový proteín?
  4. Bielkoviny sú pre nás prirodzene zdrojom aminokyselín. Dokážete vybrať z ponuky tie, ktoré sú pre naše telo esenciálne (to znamená, ktoré si naše telo nedokáže vytvoriť samo)?
A) L-leucín B) L-tyrozín C) L-arginín D) L-valín E) L-glutamín
 

       5. Vymenujte aspoň 3 rastlinné zdroje s významnejším obsahom bielkovín

       6. Z čoho sa získava srvátka, ktorej bielkovina je často používaná do doplnkov stravy?

       7. Čo znamená označenie BCAA?
 
Odpovede: 1) 0,8 g – 1 g/kg optimálnej váhy 2) Štrukturálne funkcie, ochranná funkcia, zdroj energie, funkcie transportné, funkcie hormonálne, bielkoviny majú najvyšší sýtiaci efekt, sú zdrojom esenciálnych aminokyselín 3) Srvátkový proteín 4) L- leucín, L-valín 5) Strukoviny, sója, orechy, semienka, konope, spirulina 6) Z mlieka 7) Jedná sa o aminokyseliny s rozvetveným reťazcom, konkrétne sa jedná o tri esenciálne aminokyseliny L-valín, L-leucín a L-izoleucín
 
Autor článku: Bc. Veronika Pokorná, DiS., nutričný terapeut
 
 
 
 
 
 
 
 

Skúste skialpy - zimný tréning, ktorý vás posunie

Skimo, skitouring alebo skialpy – tri slová, ktoré znamenajú jedno: slobodný pohyb v zasneženom teréne. Pohyb obmedzený len bezpečnosťou a fyzickou kondíciou. Obľuba aj vďaka minuloročnej covidovej sezóne po niekoľkých rokoch, kedy plynulo stúpala, vyletela doslova raketovo.
 
Ako so skialpmi začať?
Skialpy v sebe skrývajú hneď niekoľko dosť odlišných disciplín, ktoré do seba ale krásne zapadajú a vytvárajú krásny všestranný komplex. Prvé, čo musíte vedieť, je jazdiť na lyžiach. Svojim schopnostiam potom prispôsobíte voľbu trasy. Samotné stúpanie s nasadenými pásmi sa naučíte veľmi rýchlo, takže môžete vyraziť na prvú ochutnávku niekam do okolia zjazdovky s upravenými trasami.
Na prvú „testovačku“ si vybavenie vypožičajte a nechajte si podrobne vysvetliť všetko používanie výbavy aj to, ako sa o ňu v priebehu túry a po nej starať. Ešte lepšie je si na prvé krôčiky vziať horského vodcu alebo sprievodcu, ktorý vám všetko dôležité ukáže v praxi. Nasadenie pásov, správne zapnutie a prepínanie viazania a potom odnímanie pásov, ako ich uchovať vo funkčnom stave po celú dobu cesty a tiež na ďalšie dni.
Ďalšie disciplíny, ako je presun s lyžami na batohu, používanie mačiek a lavínovú výbavu nechajte na dobu, až získate dostatok skúseností s pohybom v ľahšom teréne.
 
Ako si vybrať vybavenie?
Či už v požičovni alebo pri kúpe starostlivo premýšľajte pri výbere toho, čo si zaobstaráte. Môže sa vám totiž ľahko stať, že naletíte. Alebo si vyberiete výbavu pre vás úplne nevhodnú aj keď inak úplne skvelú.
Nikdy nesiahajte po rámovom viazaní! Toto je dôležité, aj keď sa vás predajca bude pokúšať presvedčiť, aké skvelé je jazdiť vo svojich normálnych lyžiakoch a ako je používanie rámového viazania ľahké. Zabudnite na to! Bežné lyžiarky sú síce super na zjazd. Áno, ušetríte nemalé peniaze za ďalšie vybavenie, ale topánky potom môžete veľmi rýchlo zničiť. Pohodlie pri stúpaní, pokiaľ sa dá vôbec o nejakom hovoriť, bude úplne tragické a váha topánky, ktorú musíte vláčiť je tiež dosť dôležitá.
 
Aké viazanie?
Voľte teda vždy tŕňové (TLT, techové) viazanie. Dlho bolo rámové viazanie najlepšou voľbou pre jazdu v prašane, ale aj to sa v posledných rokoch značne zmenilo a existujú skvelé hybridné viazania, ktoré dokážu topánku dokonale zafixovať aj do takého terénu a prenáša silu na lyži podobne, ako tie najlepšie freeridové neskialpové viazania. Vhodné viazanie vždy voľte podľa lyží a ich použitia. Na úzke lyže sú vhodné ľahké minimalistické viazania, zatiaľ čo na lyže do prašanu vyberte masívnejšie, najlepšie s dvojitou fixáciou špičky a klasickou zjazdovou pätou.
 
Aké lyže?
Všetko teda začína od lyží, pre začiatočníkov je rozumná hodnota šírky pod pätou 80 mm, v podstate čokoľvek od 74 po 85 je pre začiatok v poriadku. Čím užší, tým ľahší výstup. Čím širšie, tým lepšie prechádzanie v hlbšom snehu. Pretekári používajú šírku okolo 65 mm, freerideri potom podľa snehu od 90, ale pokojne aj 115 mm, ale to už na nejaké rýchle stúpanie do kopcov nie je a u nás na také lyže bývajú podmienky len veľmi zriedka.
Pre začiatočníkov je najlepšie zvoliť niektorý z predzložených setov. Tie sú od výrobcu zladené tak, aby k sebe všetko dobre sedelo. Nestane sa vám tak ani to, že si omylom kúpite napríklad lyže bez stúpacích pásov a ušetríte si na začiatku veľa starostí.
 
Aké topánky?
Podľa lyží a viazania potom voľte aj správne topánky. Ak máte chuť si užívať zjazdy, voľte topánky ťažšie, s viacerými prackami. Topánky sú pevnejšie a lepšie sa dajú v zjazde lyže ovládať. Pokiaľ ale chcete byť rýchlejší v stúpaní, siahnite po topánkach s jednou, až dvoma prackami. Tak ako tak si ich ale v predajni poriadne vyskúšajte. V topánke strávite spravidla niekoľko hodín a rozhodne sa v nich nechcete trápiť. Väčšine topánok sa dá pre pohodlie na mieru podľa tvaru vášho chodidla „vypiecť“ vnútorná topánočka. Pokiaľ máte ale problematické nohy, sú tu modely, pri ktorých môžete upraviť aj skelet.
 
Čo na seba?
Keď som sa prvýkrát zoznamoval so skialpmi, nevedel som, do čoho idem a na svah som dorazil v snowboardovom oblečení. To rozhodne nebola dobrá voľba. Oblečenie na skialpy by malo byť skôr podobné tomu, čo na bežky. Iba do batohu si pribaľte neprefuk bundu, alebo aj perovku na zjazd a určite nie je na zahodenie obliecť zateplené kraťasy alebo sukňu. Na konci sezóny, keď už je dosť teplo, sa dá dokonca stúpať aj len v tričku, naopak vo veľkých mrazoch, pokiaľ sa nechystáte stúpať práve rýchlo, si vyberte vhodnú hybridnú bundu so zatepleným trupom a menej zateplenými rukávmi.
 
Na čo ešte nezabudnúť?
Čo nesmie chýbať vo výbave ani na skutočne ľahké túry? Helma, dobre odvetraná. Špeciálna skialpinistická nie je nutná. Dobrá je kvalitná horolezecká, alebo cyklistická, je totiž potrebné, aby bola ľahká a dobre vetrala, to vám tie lyžiarske nesplnia. Pod ňou si nachystajte na chladnejšie počasie cyklistickú čiapku, nech neprechladnete pri zjazde, kuklu alebo aj čelenku. Keď si budete vyberať nové oblečenie, dajte prednosť tomu, ktoré má na sebe technológiu Recco, vďaka nej Vás v prípade neočakávanej udalosti ľahšie nájdu.
 
Čo so sebou?
Okrem už spomínanej helmy a teplejšieho oblečenia na zjazd si vezmite dobrý batoh, do ktorého pribaľte: Duct tape (strieborná páska – ľahko s ňou opravíte poškodené vybavenie aj v tom najhoršom nečase), náradie (skrutkovač, plochý krížový a imbus na vaše viazanie, na zahodenie nie sú ani kliešte), lekárničku vrátane izotermickej fólie, ovínadla a náplaste. Niečo na jedenie a pitie. Nikdy neviete, čo sa na horách môže stať. Preto vždy so sebou majte nejaké jedlo a pitie navyše. Nám sa osvedčili proteínové tyčinky Qwizz, ktoré skvele chutia a dobre sa jedia aj v mraze. Aspoň jeden energy gél pre prípad, kedy bude potrebné dodať rýchlu energiu – vynikajúci je Carbosnack ak pitiu napríklad môj obľúbený Carnitine.
V prvej fáze nebudete potrebovať lavínové vybavenie. Ak to ale so skialpmi myslíte vážne, začnite sa po takom vybavení pomaly pozerať a prihláste sa aj na lavínový kurz.

Text: Michal Hrabec, Running2.cz

 

Prečo neprestávať behať ani v zime?

Zima je obdobím, kedy mnoho bežcov dáva svoje topánky odpočívať do skrine a vyťahuje ich až na jar. Lenže to je veľká chyba, práve toto obdobie má na behanie svoje kúzlo. Zima je dôležitým časom na prípravu na novú sezónu a tiež nebudete musieť začínať zase od začiatku. Ukážeme vám, že aj zimný beh si možno zamilovať a mať z neho radosť.
 
Benefity zimného behania
Zimné behania má mnoho výhod. Nie je horúco, ste na čerstvom vzduchu, zimná krajina je krásna, málokedy prší a pokiaľ nie sú extrémne mrazy, tak sa aj dobre dýcha. Toto obdobie ale nie je určené na žiadne zdolávanie rekordov. Po jesennom regeneračnom období prichádza čas na naberanie vytrvalosti, teda dlhých, pomalých kilometrov. Fajn je tieto výbehy spojiť napríklad s nejakým výletom.

Zbavte sa strašiakov
Zabudnite na predsudky o zimnom behaní a nebojte sa týchto vecí:

Prechladnutie
Behať sa dá po celý rok a verte, že nenachladnete, naopak budete zdravší a odolnejší. Aj keď toho na sebe nebudete mať veľa, tak vám zima bude maximálne len zo začiatku. Akonáhle sa rozbehnete a v tele vám začne prúdiť krv, bude vám teplo. Riziko ochorenia hrozí, ak ste spotení a stojíte na mieste. Telo veľmi rýchlo vychladne a studený pot je schopný napáchať veľké škody. Preto sa, pokiaľ máte možnosť, nezastavujte a buďte stále v pohybe – v chôdzi, skáčte, behajte na mieste, tancujte. Keď dobehnete, okamžite choďte do tepla, do suchého a naťahovanie robte v teple. Nič sa nestane, keď ho neurobíte hneď po dobehu, stačí pokojne až večer v posteli alebo po sprche.

Oblečenie
Veľa bežcov netuší, čo v zime na seba, a aj my sme s tým zo začiatku bojovali. Stále platí pravidlo obliekať sa tak, ako by bolo o desať stupňov viac. Napríklad, keď je na nule, tak sa obliekajte ako by bolo stupňov desať. Určite neodporúčame nabaľovať sa na zimné behanie do páperoviek a pletených šálov a čiapok, v tom sa určite „upečiete“ a behanie vám pôjde ťažko. Celú zimu postačí funkčné tričko s dlhým rukávom, tenká vetrovka, zateplené legíny, a hlavne doplnky ako je čelenka, čiapka, rukavice a teplé dlhšie bežecké ponožky alebo podkolienky. Práve totiž hlavou a končatinami sa z tela stráca najviac tepla, preto sú veľmi dôležité.
 
Nebezpečenstvo pádu a zranenia
Áno, niekedy zimné podmienky na beh nie sú ideálne. Sneh, ľad, brečka, blato, to všetko môže robiť technické problémy aj skúseným bežcom. Ak sa na to daný deň necítite, tak jednoducho behať nechoďte. Zlomená noha za jeden výbeh nestojí. Na sneh a ľad sú skvelé klincové topánky. Sú to bežecké topánky, ktoré majú zospodu zasúvacie kovové klince, ktoré sa aj do tvrdého a namrznutého povrchu „zahryznú“ a podržia vás. Výhodou zasúvacích klincov je to, že komfortne a bezpečne zvládnu prebeh aj na ceste a tvrdom povrchu, čo u iných klincov môže byť problém. Ak si nechcete kupovať klincové topánky, tak behať sa dá aj v nesmekoch.
Behania v čerstvom prašáne sa báť nemusíte, pokiaľ viete, že pod ním nie je ľad. Nie je nič príjemnejšie ako sa prebehnúť v napadanom snehu. Nemusíte k tomu mať ani nič špeciálne, postačí bežecké topánky s hrubšou podrážkou (najlepšie trailové) a tiež ponožky s prímesou merino vlny. Tá totiž, keď sa namočí, tak hreje. Pokiaľ nechcete, aby vám sneh zhora padal do topánok, existujú na ne špeciálne návleky, ktoré sa veľmi jednoducho prichytia cez bežecké topánky.
 
Nezabúdajte kvalitne jesť a piť

Hydratácia
Veľkou chybou bežcov v zime je nedostatočné prijímanie tekutín v chladnom období. Keď je totiž leto a teplo, tak organizmus dáva najavo, že tekutiny potrebuje, ale v zime to tak nie je. Ale keď beháte, tak telo tiež potrebuje dostatok tekutín, aj keď práve žiadny smäd nepociťujete. Ideálna je napríklad voda Nartes a tiež po dobehu si dať drink, ktorý doplní stratené minerály, dodá vitamíny a pomôže s regeneráciou, ako napríklad Magnes Life Active Drink.
 
Výživa
Nezabúdajte po tréningu tiež jesť. Pokiaľ nemáte možnosť si dať doma jedlo, skvelá bude napríklad proteínová tyčinka. Vynikajúca je novinka Qwizz, ktorá na to, že zasýti, dodá živiny a pomôže telu sa dostať po fyzickej záťaži zase do formy, tiež výborne chutí. Veľmi radi máme aj chrumkavú vegánsku proteínovku Vegan 20% proteín Crunchy bar.
Dobrou a rýchlou večerou po tréningu je napríklad pečená zelenina s tvarohom. Radi si ju robíme. Je rýchla, zdravá a chutí výborne. Ako na to? Nakrájajte surovú olúpanú červenú repu, mrkvu, pridajte ružičkový kel. Všetko premiešajte so slnečnicovým olejom a soľou. Dajte na plech vystlaný papierom na pečenie a na 30 minút dajte piecť na 180 stupňov do teplovzdušnej rúry. Potom len pridajte tvaroh a skvelá večera po tréningu plná vitamínov a bielkovín je na svete!
 
Chladné počasie a častý pobyt pri behaní vonku sa bohužiaľ negatívne prejavujú na pleti a tiež na pokožke celého tela a na rukách. Vynikajúce sú špeciálne ochranné a výživné krémy, ktoré na pleti urobia vrstvu, ktorá chráni pred vplyvmi počasia, pred mrazom, vetrom, vysušovaním a dehydratáciou. Skvelý je napríklad Cold Cream. Pokiaľ vonku svieti slnko, nezabúdajte ani v zime na ochranu proti slnku. Existujú krémy, ktoré chránia proti poveternostným podmienkam a rovno už v sebe majú silný UV filter. Na suchú pokožku tela funguje pravidelné mazanie po sprche alebo kúpeli a na ruky odporúčame vždy v chlade nosiť rukavice a tiež používať krémy na ruky, a to pred výbehom.
Zima je krásne obdobie na behanie vo všetkých jeho podobách. Urobte si z nej priateľa a užite si behanie aj teraz plnými dúškami.
 
Text: Soňa, Running2.cz
 

Vegánsky január

Vegánsky životný štýl, spôsob stravovania i celá pomerne kontroverzná vegánska životná filozofia má samozrejme svojich priaznivcov, ale aj zarytých odporcov. To, že princípom vegánstva je vyhnúť sa akýmkoľvek potravinám živočíšneho pôvodu či akýmkoľvek iným produktom, kvôli ktorým dochádza ku krutému zaobchádzaniu so zvieratami, to už určite všetci viete. Vegánsky či vegetariánsky trend sa v poslednom roku posilnil hlavne aj z dôvodu udržateľnej klímy a udržateľných zdrojov potravy. Celosvetovo teda pribúda ľudí, ktorí zastávajú vegánsky spôsob života, či je to už zo zdravotných, etických alebo enviromentálnych dôvodov.
 
Čo je Veganuary
 
Veganuary 2022 alebo vegánsky január. Túto výzvu založila britská nezisková organizácia. Už od roku 2014 sa jedná o takzvanú „novoročnú revolúciu“, ktorou sa minulý rok 2021 inšpirovalo a podporilo okolo pol milióna ľudí z 200 krajín sveta. Najväčšia účasť je v Británii, ale pomaly sa šíri do USA, spolu s mnohými ďalšími krajinami vrátane Mexika, Argentíny, Nemecka a Švédska. Každoročne sa pripája do výzvy Veganuary viac a viac ľudí, ktorí budú celý január jesť vegánsku rastlinnú stravu a na celých 31 dní vypustia z jedálnička mäso a všetky živočíšne produkty. Do tejto výzvy sa vo Veľkej Británii už zapojili aj potravinárske podniky, reštaurácie a supermarkety. Vo svojej podstate ide o oslavu života, nenásilia, porozumenia, života bez zbytočného utrpenia, ochranu planéty a celkovo o vízii lepšieho sveta.
 
Vegánske výrobky
 
Čo vlastne vegáni jedia a ako im dnešná spoločnosť vychádza v ústrety? Vďaka každoročnému nárastu ľudí uprednostňujúcich vegánsky životný štýl sa tiež potravinový priemysel snaží pokryť potreby tejto skupiny ľudí. Napríklad výrobou neživočíšnych alternatív potravín, ako je tempeh, seitan, tofu, kokosové mlieko, orechové krémy a mnoho ďalších. Tento trend má však prínos aj pre bežne sa stravujúceho jedinca. Vegetariánska a vegánska strava sa totiž pomaly dostáva do reštauračných menu a má už nemalé zastúpenie aj vo výživových suplementoch, ako napríklad vegánske koktaily na doplnenie kvalitných bielkovín.
 
Produkty z čisto prírodných surovín vám poskytnú nielen skvelú chuť, ale tiež doplnia množstvo zdraviu prospešných látok a veľmi hodnotnú vlákninu. Rad vegánskych výrobkov je tiež doplnený o čisto rastlinné zdroje bielkovín, často bývajú bez pridaného cukru, konzervantov, umelých farbív a bez lepku. Správne zvolená rastlinná strava môže mať tiež vplyv na redukciu hmotnosti, hladinu cholesterolu, reguláciu krvného tlaku a vďaka, spravidla vyššiemu podielu vlákniny, môže mať aj blahodarný vplyv pre vaše črevá. Potenciál rastlinnej stravy je obrovský. Vegánmi je ďalej veľmi obľúbená raw - živá strava, ktorá sa spracováva do 45 °C. Takáto strava je potom plná vitamínov, minerálov, živín a aktívnych enzýmov, ktoré sa bežnou tepelnou úpravou zo stravy strácajú.
 
Keď prejdete okolo cukrárne, vidíte len torty plné vajec, mlieka, masla, tvarohu, a podobne. Takéto sladkosti sú samozrejme (nielen) pre vegánov nevhodné. Vegánsky svet však myslí aj na milovníkov sladkostí. Trh je plný rôznych vegánskych tyčiniek alebo raw zákuskov, ktoré uspokoja aj najnáročnejšieho maškrtníka.
 
Bielkoviny
Bielkoviny sú jednou z najdiskutovanejších tém v súvislosti s vegánstvom. V skutočnosti táto rastlinná strava môže pri správnom zložení poskytovať všetky základné bielkovinové prvky, ktoré nazývame aminokyseliny. Biologicky významným zdrojom bielkovín sú cícer, hrach, fazuľa, šošovka, sójové výrobky, oriešky či rôzne semienka. Jedným z ďalších nedostatkov vegánskej stravy je deficitný vitamín B12, ten však môžeme získať z obohatených potravín, ako sú alternatívy mliečnych výrobkov alebo z fermentovaných potravín ako napríklad tempeh alebo morské a sladkovodné riasy. Tieto produkty môžu byť zdrojom vitamínu B12 za predpokladu, že sledujete ich etikety a strážite si denný príjem.
 
 
Jednotlivé zdroje rastlinnej bielkoviny nedosahujú tak významné biologické hodnoty, ako konkrétne zdroje živočíšnej bielkoviny, ale vo väčšine prípadov sa rastlinná bielkovina môže s tou živočíšnou rovnať, alebo ju dokonca v určitom ohľade predbehnúť! 
 
 

10 najčastejších predsavzatí

Už v starovekom hinduizme bol známi boh Šiva, ktorý bol pre mnohých obávaný ničiteľom, ale zároveň ľudia dobre vedeli, že bez zničenia nie je stvorenie a každý koniec znamená začiatok niečoho nového. A preto sa nám začiatok nového roku 2022 stáva dobrou príležitosťou na to, aby sme za našimi neduhmi urobili hrubú čiaru a pokúsili sa o vytvorenie lepšieho JA. Slovíčko predsavzatia sa už stalo neoddeliteľnou súčasťou termínu 1. januára a ako začiatok nejakej zmeny si ho každoročne volia tisíce ľudí. Poďme si ukázať, aké novoročné predsavzatia sú v našej populácii najčastejšie a poradíme vám ako na ne.

 
Schudnúť
Prvé miesto nečakane „vyhráva“ zhodiť nejaké to kilo navyše. V dnešnej dobe máme všetkého dostatok, až nadbytok a veľkým problémom sa pre nás stáva ľahká dostupnosť nezdravých potravín, ako sú fast foody na každom rohu, stánky s voňajúcim rozmrazeným pečivom a rýchle snacky v obchodoch. Toto a malá pohybová aktivita potom jednoducho vedú k tomu, že nadváha a obezita sa stávajú čím ďalej tým rizikovejším faktorom v našej populácii. Ako proti tomu bojovať? Samozrejme existuje celý rad odporúčaní a vždy je dobré sa obrátiť na nutričného terapeuta či špecialistu, ale alfou a omegou všetkého je jednoduchý princíp energetického príjmu a výdaja. Pokiaľ sa vám podarí energetický príjem ľahko znížiť oproti výdaju alebo naopak energetický výdaj zvýšiť pohybovou aktivitou, potom zaručene musia ísť kilá dole. Pokiaľ sa vám ani tak nedarí, potom môžeme odporučiť, našimi klientmi veľmi obľúbené spaľovače ako FAT DIRECT SHOT, nočný FAT DIRECT alebo THERMOBOOSTER COMPRESSED CAPS. Pomocou obsiahnutých účinných látok vám efektívne pomôžu so správnym metabolizmom tukov.
Jesť zdravo
Jedna vec je zhodiť nadbytočné kilá a druhá vec je dodržiavať zdravú výživu. Ako som už spomenula, tak je určite vhodné vyhľadať odborníka, pretože sa vám ľahko môže stať, že sa v dnešnej nadmiere informácií okolo zdravej výživy, stratíte, alebo vás uvedie do omylu neznalý influencer. S čím sa v mojej praxi stretávam však najčastejšie, je nedodržiavanie pravidelnosti jedla, prípadne nevhodné zaraďovanie desiat. Ja s obľubou používam podľa potreby buď desiatu so zvýšeným množstvom bielkovín ako je PROTEIN PUDDING alebo rýchlu a výživnú ovsenú kašu PROTEIN PORRIDGE. Keď viem, že ma čaká športová aktivita, na ktorú potrebujem doplniť energiu, tak siahnem po zaručenej tyčinke VOLTAGE ENERGY BAR.
Začať viac cvičiť
Po viac ako týždennom váľaní sa pri rozprávkach je veľa z nás odhodlaných a nabitých energiou začať viac cvičiť. Dostať sa k tomuto predsavzatiu nám najviac pomôže, pokiaľ sa dohovoríme ešte s niekým, aby sme k tomu mali väčšiu motiváciu a naše úspechy mohli s niekým zdieľať. Na správne nakopnutie naši klienti veľmi radi používajú N1 SHOT. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na potrebné doplňovanie aminokyselín, ktoré môžeme zabezpečiť napríklad pomocou prémiového proteínového kokteilu 100% WHEY PROTEIN.
Dodržiavať pitný režim
Som veľmi rada, že snaha o lepší pitný režim sa zaradila už na štvrté miesto. Všetci vieme, aký je pre nás pitný režim dôležitý, ale bohužiaľ málo kto z nás ho dodržiava. Jednoduchý vzorček na to, ako si spočítať orientačnú potrebu pitného režimu je 35 ml až 40 ml na kilogram optimálnej váhy, samozrejme potom musíme ešte pripočítať potrebu pri športovej aktivite, prípadne ročné obdobie a klímu v ktorom sme. Pri športovej aktivite odporúčam dopĺňať tekutiny spolu s iónmi pomocou športových nápojov ako je ISODRINX. Športovcami je tiež veľmi obľúbený CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine na podporu športového výkonu a počas celého dňa môžete dopĺňať kvalitnú vodu prostredníctvom NARTES pramenitej vody.
Viac relaxovať a mať dostatok spánku
V dnešnej uponáhľanej dobe je veľmi ťažké nájsť si chvíľku aj pre seba. Poznáte to vždy je niečo dôležitejšie, naliehavejšie, neodkladné a starosti vám nedajú spať. Ale premýšľali ste niekedy o tom, že ak budete nevyspatí, ubehaní a naštvaní alebo nedaj bože chorí, tak svoju prácu už vôbec neurobíte dobre? Teda by ste si mali v prvom rade urobiť čas sami pre seba a pravidelne relaxovať a dodržiavať spánkovú hygienu. 
Podporiť imunitu
V dnešnej dobe už veľa z nás myslí na to, ako vziať svoje zdravie do vlastných rúk, a preto nie je nič ľahšie, než doplniť telu potrebné látky na správne fungovanie imunitného systému. Asi najvyhľadávanejší vitamín je v poslednej dobe vitamín D, ktorý nájdete spolu s prospešnými omega 3 nenasýtenými mastnými kyselinami v OMEGA 3 PLUS SOFTGEL CAPS. Pokiaľ cítite, že vaša strava nie je dostatočne bohatá na ostatné vitamíny či minerálne látky, tak určite neurobíte chybu, keď doplníte hneď celé spektrum týchto mikroživín prostredníctvom MULTICOMPLEX COMPRESSED CAPS. Tí z vás, ktorí pre podporu imunity radšej siahajú po zmesiach bylín, plodov, probiotík a prebiotík, tak ocenia jedinečný MULTIHERB CAPS, ktorý je navyše obohatený aj o niektoré vitamíny a minerálne látky.
Menej sa stresovať
Proti stresu môžete bojovať tak, že na seba nebudete mať prehnane vysoké nároky, doprajete si poriadny odpočinok, a hlavne nezabúdajte na pozitívne myslenie, všetko je totiž o uhle pohľadu. Keď navyše zaradíte do svojho denného režimu dostatok pohybu a potravín, ktoré sú zdrojom cenných živín, tak určite vykročíte tým správnym smerom a začnete sa na svet usmievať. Dobrým pomocníkom môže byť horčík, ktorý napomáha psychologickým funkciám a znižuje únavu a vyčerpanie alebo vitamín B6, ktorý prispieva k normálnej činnosti nervového systému. Tieto môžete doplniť napríklad pomocou nášho MAGNESLIFE shotu.
Viac šetriť
Začiatok roka so sebou obvykle prináša aj zdražovanie, čo predsavzatie viac šetriť značne komplikuje. Preto si robte finančné plány na celý mesiac a porozmýšľajte, na čom môžete ušetriť. My pre našich verných zákazníkov prinášame počas celého roka veľa akciových balíčkov, cenových výhod a zľavových kódov, preto neváhajte a registrujte sa na nutrend.sk, aby ste o žiadnu z týchto akcií neprišli.
Obmedziť alkohol
Počas celého roka na nás čaká celý rad osláv, narodenín, posedení s priateľmi, ale poznáte to, na druhý deň ráno spytujeme svedomie. Alkohol nám síce pomôže sa lepšie baviť, ale pre naše telo to znamená množstvo „prázdnych“ kalórií a záťaž pre náš organizmus. A tiež nezabúdajte, že alkohol po fyzickej aktivite zabraňuje správnej regenerácii. Preto si radšej po lyžovačke či novoročnom výstupe doprajte látky, ktoré vaše telo potrebuje. Po vysokej fyzickej aktivite je našimi športovcami osvedčený REGENER, ktorý predstavuje kombináciu sacharidov, aminokyselín, vitamínov a minerálov. Pokiaľ chcete po tréningu doplniť aj dostatočné množstvo kvalitných bielkovín potom siahnite po AFTER TRAINING PROTEIN.
Nedávať si už žiadne predsavzatie
Áno aj to môže byť cesta, ako zvládnuť predsavzatia, jednoducho si žiadne nedávať. Avšak ďaleko efektívnejšie vysvetlenie tohto predsavzatia sa mi javí také, že netreba čakať na začiatok nového roka a dávať si predsavzatie, keď so zmenou môžeme začať kedykoľvek počas roka, ak cítime, že je to treba ????

Autor článku:

Bc. Veronika Pokorná, DiS., nutričná terapeutka

 

 

Súboj diét: prerušovaný pôst 8/16, keto alebo redukčná diéta?

Asi si nemusíme hovoriť, ako korona doba zamávala s kondíciou väčšiny z nás. A nie len preto by sme sa mali zamerať na naše stravovanie, ktoré úzko súvisí s našim zdravým. Veľa z nás v súčasnej dobe bojuje s kilami naviac, a preto by sme chceli poukázať na tri výrazne propagované stratégie dnešnej doby. Prvá je veľmi obľúbená prerušovaný pôst, najčastejšie používaný v režime 8/16. Druhá metóda je často diskutovaná, moderná ketogénna diéta. A tretí model je tradičný redukčný režim zaraďovaný do diétneho systému. To, čo je ale pre všetky redukčné režimy najzásadnejšie, je vytvorenie kalorického deficitu a efektívne rozvrhnutie stravy počas dňa.

Prerušovaný pôst 8/16

Intermittent fasting, v preklade prerušovaný pôst, niekedy tiež označovaný skratkou IF. Najčastejšie sa používa princíp 8/16, kde ide v podstate o to, že 8 hodín máte povolené jesť a 16 hodín nejesť. Jedlo by ste si mali ideálne rozdeliť aspoň do 4 porcií, v rámci ktorých, dodržíte i potrebný denný energetický príjem.

Táto metóda dokladá svoju účinnosť na využívaní procesu hladu, kedy telo nepracuje so živinami, ktoré prichádzajú do tela, ale s hormónmi, ktoré stúpajú, keď inzulín klesá. Na základe týchto hormónov potom telo spracováva energiu z tukových zásob. Telo v období, kedy neje a netrávi zbytok potravy, využíva ako zdroj energie pečeňový glykogén alebo tiež svoj vlastný tuk. Konečný pomer, čo z toho telo využívá v danú chvíľu viac a čo menej, je dané aktivitou, ktorú v tú dobu robí. Dalo by sa povedať, že pri pokojovej aktivite bude telo preferovať tuk a pri náročnej fyzickej aktivite bude preferovať glykogén. Takto vo svojej knižke “TOP 10 diet a výživových strategií“ popisuje účinky Intermittent fasting Ing. Michal Kulštejn.

Nevýhodou tohoto stravovacieho režimu je však to, že nie je vhodný pre všetkých. Neodporúča sa napríklad ľuďom s diabetom, ľudom, ktorí v minulosti trpeli poruchami príjmu potravy, deťom a adolescentom vo vývine, tehotným a kojacim ženám alebo ľudom s kolísavým tlakom. Z nášho pohľadu by najväčší problém mohol nastať kvôli zlému rozloženiu stravy, kedy v dnešnej uponáhľanej dobe potom jedinci môžu mať tendenciu prejsť síce do režimu 8/16, ale zo 4 porcií sa stanú 2 a dôjde k nárazovému prejedaniu, ktoré je pre organizmus i pre redukčný režim nežiadúci.

Ketogénna diéta

Stručne povedané, je to druh nízkosacharidovej diéty, kde by sacharidy nemali v strave presiahnuť 10 % z celkového energetického príjmu. Veľký zdroj energie tvoria tuky 60 % až 70 % a bielkoviny zastupujú okolo 20 % z celkového denného príjmu. Vďaka tomu sa naše telo dostane do stavu ketózy a ako náhradný zdroj energie využíva vznikajúce ketolátky.

Pozitívom je, že pri dodržiavaní ketogénnej diéty sa vytúžené zhadzovanie kíl prejaví veľmi rýchlo. Je to ale spôsobené predovšetkým odvodňovaním organizmu, ku ktorému dochádza hneď v prvom týždni dodržovania tejto diéty. Telo tiež nemôže využívať cukry ako zdroj energie, čiže začne štiepiť tuky. Bielkoviny sú v tejto diéte povolené v dostatočnom množstve a vďaka tomu, že majú vysoko sýti efekt, tak človek pri tejto diéte obvykle nemáva pocity hladu. Ketogénnu diétu sa dá dočasne využiť v redukčnom režimu, kedy dôjde ku stagnácii váhového úbytku. Je vyhľadávaná ľuďmi, ktorí potrebujú relatívne rýchlo znížiť váhu a kvôli poraneniu pohybového aparátu nie sú schopní vykonávať fyzickú aktivitu. Priaznivé účinky ketogénnej diéty sa využívajú napríklad pri liečbe epilepsie.

Podstatným nedostatkom tejto diéty je nevyváženosť stravy. Každý nutričný terapeut vám potvrdí, že pestrosť a vyváženosť stravy je alfou a omegou zdravej výživy. Ako vedľajší účinok sa môže dostaviť pocit únavy, pachuť v ústach (prejav ketózy) alebo zápcha. Po skončení tohoto režimu sa tiež môžeme stretnúť s neblaho presláveným jojo efektom. Ketogénny spôsob stravovania nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy, pre osoby s ochorením obličiek a pečene. Nevýhodou môže byť i svalový úbytok, pretože sacharidy sú dôležitým prvkom pri tvorbe a regenerácií svalovej hmoty. Tiež nie je úplne vhodné pre vytrvalostných športovcov, ktorí pre svoj výkon potrebujú dostatočné glykogénové zásoby. Nezanedbateľným faktorom je bezpochyby i finančná náročnosť tejto diéty.

Redukčná diéta

Základom klasickej redukčnej diéty, zaraďovanej do diétneho systému, je dosiahnutie nižšieho príjmu energie, než činí výdaj. Všeobecnou zásadou je hlavne obmedzenie tukov a sacharidov zo stravy. Rozdiel pri klasickej redukčnej diéte oproti keto diéte je hlavne v tom, že strava je plnohodnotná a má zastúpenie všetkých makroživín približne v pomere 20-25 % bielkovín, 30 % tukov a 45-50 % sacharidov z celkového denného príjmu energie. Uprednostňujeme potraviny s veľkým objemom a malou energetickou hodnotou, ako je napríklad zelenina a ovocie. Z bielkovín sa preferujú nízkotučné mliečne výrobky a chudé mäso. Z tukov obmedzujeme predovšetkým tie s obsahom nasýtených mastných kyselín, ktoré nájdeme predovšetkým v živočíšnych tukoch, ale aj napríklad v niektorých rastlinných ako kokosový, palmojádrový, palmový a bambucký. Dôležitou zásadou je jesť menšie porcie, ale častejšie, až 6x denne. Zásadná je tu i technologická úprava potravín, ako je varenie, dusenie, pečenie, opekanie na sucho alebo len na odporúčanom množstve tuku a pokrmy nezahusťujeme.

Pri  klasickej redukčnej diéte je strava relatívne vyvážená a plnohodnotná, čiže ju môžeme dodržiavať dlhodobo. V klasickom redukčnom režime ide predovšetkým o nastavenie zdravého spôsobu stravovania, ktoré je pre naše telo najprínosnejšie. Tým, že je strava pestrá a obsahuje dostatok makro i mikroživín, tak nášmu telu dodáva všetko potrebné pre správne fungovanie.

Nevýhodou môže byť pocit hladu, vzhľadom k nižšiemu energetickému príjmu a zaraďovanie nízkoenergetických potravín. Preto je dôležité mať v strave dostatok bielkovín, ako sýtiacu zložku. Navýšené množstvo vlákniny môže spôsobiť tiež ľahké nadúvanie u ľudí, ktorí na toto množstvo nie sú zvyknutí. Pri ostro redukčnom režime môže nízky energetický príjem viesť ku spomaleniu metabolizmu, a vtedy je vhodnejšie zvoliť skôr pozvoľnú redukciu a podporiť ju fyzickou aktivitou s aktiváciou svalovej hmoty. Zvlášť pre začiatočníkov je strategicky náročnejšia. Človek musí premýšľať, čo, kedy, ako a v akom  množstve zaradiť do jedálnička. Z nášho pohľadu je však táto diéta pre telo jednoznačne najprínosnejšia a najudržateľnejšia.

Desiaty v diétnom režime

Najproblematickejšia časť, keď si zostavujeme jedálniček, je zaradiť vhodnú desiatu, ktorá bude zároveň i ľahká na prípravu a nenáročná na prenos. Keto diéta Vás môže inšpirovať zaujímavými a svojim zložením vhodnými desiatami, ktoré sa dajú využiť i do klasického redukčného režimu. Vzhľadom k tomu, že i redukčná diéta je založená na obmedzenom príjme sacharidov, tak je vhodné nimi nahradiť trvanlivé pečivo, koláčiky, či iné pamlsky, ktoré zvyčajne hrajú hlavnú rolu v našich bežných desiatach. Môžeme zaradiť tvarohy, rôzne upravené vajcia, šunku, syrečky, kefírové a acidofilné mlieka, cottage so zeleninou, jogurty, malú hrsť orieškov s ovocím, zeleninové šaláty s najrôznejšími syrmi či semienkami. Do nášho jedálnička môžeme zaradiť aj  rôzne proteínové doplnky výživy, ktoré naviac obvykle mávajú i pridané vitamíny, minerálne látky, tráviace enzýmy alebo vlákninu. Väčšinou bývajú ľahko stráviteľné a organizmom dobre využiteľné, preto sú vhodné zvlášť po športovej aktivite. Ich príprava je ľahká a rýchla. Do týchto doplnkov by sme mohli zaradiť napríklad proteínový puding, proteínové kokteily, proteínové kaše, niektoré proteínové tyčinky s nízkym obsahom cukrov. Tieto proteínové desiaty sú vhodné ako aj pre ketogénnu diétu, tak aj pre klasickú redukčnú diétu.

Existuje nepreberné množstvo redukčných diét, ale vždy je treba brať ohľad na individuálne potreby jedinca. Ale ak už držíme akúkoľvek diétu, je veľmi dôležité myslieť na to, či nášmu telu dodávame potrebné množstvo všetkých živín, vitamínov, minerálnych látok či potrebných omega 3 mastných kyselín. Pretože s každým stravovacím obmedzením prichádza i možné riziko absencie niektorých dôležitých látok.

 

Autor článku:

Bc. Veronika Pokorná, DiS., Nutriční terapeut

 

Zdroje:

KULŠTEJN Michal. Top 10 diet a výživových strategii. 2020

ROUBÍK Lukáš a kol. Moderní výživa ve fitness a silových sportech. Praha: Erasport, s.r.o. 2018

Optimální poměr živin při redukci hmotnosti, dostupné z: https://www.stob.cz/cs/optimalni-pomer-zivin-pri-redukci-hmotnosti

Zkusit, nebo nezkusit? Výhody a rizika hubnutí ketodietou, dostupné z: https://www.vimcojim.cz/magazin/clanky/o-zdravi/Zkusit,-nebo-nezkusit-Vyhody-a-rizika-hubnuti-ketodietou__s10012x11066.html

 

AKO NA RAŇAJKY, ABY VÁS ZASÝTILI NA DLHŠIU DOBU

Väčšina z vás sa do práce neponáhľa s prázdnym žalúdkom, pretože viete, že vám raňajky pomôžu naštartovať deň, ale možno vám po smoothie alebo croissante krúti v žalúdku ešte dlho pred obedom. Čo by mali raňajky obsahovať, aby vás skutočne zasýtili a priniesli vám všetky živiny, ktoré potrebujete.
 
Bielkoviny
Postrážte si, aby raňajky obsahovali dostatok bielkovín, ktoré vás zasýtia na dlhší čas. Ak milujete slané raňajky, tak pre vás budú dobrým zdrojom bielkovín napríklad vajcia, či už varené natvrdo, miešané alebo omeleta. Rovnako tak je dobrým zdrojom bielkovín aj kvalitná šunka, tvrdé syry alebo tvarohové syry.
Pokiaľ máte radšej sladké raňajky, je ideálnym riešením pridanie proteínu do ovsenej alebo inej kaše, ktoré sú dobrým zdrojom vlákniny a sacharidov, ale bielkovín obsahujú malé množstvo. Proteín vám navyše kašu, mugcake alebo lievance osladí, aj bez použitia cukru navyše. Vysoký obsah bielkovín majú aj jogurty gréckeho typu.
 
Tuky
Aj tuky by mali byť nevyhnutnou súčasťou vašich raňajok. Spomalia trávenie a znížia glykemický index jedla a vy tak zostanete dlhšie sýti. Do raňajok preto zaraďte zdroj kvalitných a zdravých tukov, ako je napríklad avokádo, orechy a semienka, orechové maslo alebo štvorček horkej čokolády.
 
Komplexné sacharidy
Smoothie nápoje alebo bowls patria medzi obľúbené raňajky, ale väčšinou obsahujú iba jednoduché sacharidy z ovocia. Naše telo ich rýchlo spracuje a hlad príde ešte pred dopoludňajšou desiatou. Zaraďte preto do raňajok ovsené alebo iné vločky, ryžu alebo celozrnné výrobky. Svojich obľúbených smoothie sa nemusíte vzdávať, stačí do mixéra pridať jeden z vyššie uvedených zdrojov komplexných sacharidov.
 
 
 

5 TIPOV AKO POTEŠIŤ VAŠE KOSTI A KĹBY

Od 12.10. každoročne patrí celý týždeň prevencii a zameraniu pozornosti na dobrý stav našich kostí a kĺbov. Tento svetový týždeň ukazuje na dôležitosť včasnej diagnózy problémov či ochorení spojených s našim pohybovým aparátom ako napríklad artróza, reumatické ochorenie, artritída alebo osteoporóza. Svetový týždeň kostí a kĺbov vyhlásila Organizácia spojených národov OSN a svetová zdravotnícka organizácia WHO, kedy prvý deň tohoto týždňa je každoročne stanovený na 12. októbra.
 
Medzi príčiny rozvoja kĺbových a kostrových ochorení patrí dedičnosť, obezita, zlé stravovacie návyky a sedavý spôsob života. Príčiny ochorení pohybového aparátu môžeme hľadať tiež už aj v detstve, kedy sa vplyvom nesprávneho zaťaženia pohybového aparátu rozvíja svalová nerovnováha, ktorá vedie k porušeniu držania tela.
 
Prevencia zameraná na pohybový aparát
  • Strážte si optimálnu váhu, nadbytočné kilá zbytočne zaťažujú pohybový aparát.
  • Doprajte si pravidelný pohyb a naťahovanie tela, ale na druhú stranu pozor na prílišné zaťažovanie
  • V dnešnej dobe veľa z nás presedí veľa času pred počítačom, dbajte preto na správne sedenie. Stolička by mala mať takú výšku, aby ste sa celými chodidlami dotýkali zeme, bedrá sú ľahko vyššie než kolená a nad stolom by ste sa nemali hrbiť.
  • Vyhnite sa prechladnutiu. Zvlášť bolesti chrbta môžu byť často zapríčinené prechladnutím.
  • Doprajte si uvoľňujúce masáže nie len pre vaše svaly, ale tiež masáže s podpornými gélmi pre vaše kĺby.
  • Pre prevenciu je dôležitý aj odporúčaný príjem bielkovín, ktoré prispievajú k udržaniu normálnych kostí.
  • Dbajte na dostatok mikroživín vo Vašej strave. Niektorými vitamínmi a minerálnymi látkami môžete podporiť optimálny stav vašich kostí alebo tvorbu kolagénu.
Užitočné vitamíny a minerálne látky:
Vitamín C
Vitamín C je najznámejší pre svoje antioxidačné účinky a udržiavanie správnej funkcie imunitného systému. Medzi jeho ďalšie účinky patrí  napríklad aj optimalizácia tvorby kolagénu, či už pre normálnu funkciu ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, pokožky alebo zubov.
Tiež nám napomáha ku zníženiu miery únavy a vyčerpania a zvyšuje vstrebávanie železa. Vitamín C nájdeme prirodzene v kyslej zelenine, ovocí, zelenine a významným zdrojom vitamínu C sú pre nás zemiaky.
Vitamín D
Už od detstva počúvame, že by sme mali jesť dostatok vápnika a vitamínu D pre normálny rast a vývoj našich kostí. Tento vitamín je tak isto neodmysliteľne spojený so správnou funkciou imunitného systému. Jeho menej známi význam je, že prispieva k udržaniu normálnej svalovej funkcii. Vitamín D nájdeme prirodzene v rybách a výrobkoch z nich, vo vaječnom žĺtku a v potravinách, ktoré bývajú často obohatené o vitamín D ako napríklad mlieko, sójové mlieko alebo niektoré cereálie.  Naša koža má schopnosť, vďaka UVB žiareniu zo slnka, tvoriť vitamín D3.
Vápnik
Jak sme už spomínali, vápnik je potrebný pre udržanie správneho stavu kostí a zubov. Ďalej pomáha znižovať stratu kostného minerálu u žien po menopauze, prispieva k optimálnej funkcii svalov a k normálnemu energetickému metabolizmu. Vápnik môžeme prirodzene nájsť v mlieku a mliečnych výrobkoch, maku, niektorých strukovinách, orieškoch a semenách.
Meď
Význam medi pre náš organizmus už nie je tak známy, pretože sa u väčšiny obyvateľov obvykle nevyskytuje nedostatok v organizme. Je však dobré vedieť, že meď nám prispieva k udržaniu normálnych spojivových tkanív, k optimálnemu transportu železa v tele a prispieva i k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Prirodzene v strave ju môžeme nájsť vo vnútornostiach, mäse, cereáliách, rybách alebo napríklad v čokoláde.
 
Naša novinka Collagen Liquid
Tekutá forma hydrolyzovaného kolagénu predstavuje 11 g kolagénnych peptidov v jednej dávke. Naviac s vitamínom C, ktorý napomáha k optimálnej tvorbe kolagénu, prispieva k normálnej funkcii ciev, kostí, chrupaviek, ďasien, pokožky a zubov. Spolu s ďalšími obsiahnutými vitamínmi B6 a B12 tiež pomáha v boji proti únave a vyčerpaniu. Jedinečná je aj funkcia medi, ktorá prispieva k udržaniu normálnych spojivových tkanív, a funkcia biotínu, pre udržanie normálnej pokožky a slizníc. Všetky tieto účinné zložky nájdete v našej novinke Collagen Liquid - už čoskoro v našej ponuke na e - shope. 
 
 

Vegan Protein Crunchy Bar

Chrumkavá bezlepková tyčinka je skvelým zdrojom bielkovín aj ľahko dostupnej energie.
Vďaka šetrnému spracovaniu čisto prírodných surovín je vhodná nielen pre vegánov, ale aj všetkých, ktorí sledujú trendy moderného stravovania. Vďaka bezlepkovým ovseným vločkám je tyčinka výborným zdrojom vlákniny a dobre zasýti. Zloženie bolo obohatené o slnečnicové a ľanové semienka, vyhľadávaná pre obsah telu prospešných mastných kyselín, a tiež o quinou, ktorá je známa ako obilnina s prirodzene bohatým zastúpením esenciálnych látok.

 

Vegan Protein Crunchy Bar - obsiahnuté zložky:


Mandle obsahujú široké spektrum prospešných látok. Sú zdrojom nenasýtených mastných kyselín a biologicky hodnotných bielkovín, ktoré tvoria až 20% z ich zloženia. Z vitamínov obsahujú prospešný antioxidant vitamín E, ďalej niektoré vitamíny skupiny B a minerálne látky, ako napríklad vápnik, horčík, draslík, zinok či železo. Na základe vyššie uvedeného možno povedať, že zaradením mandlí do jedálnička dodáme telu vhodné tuky pôsobiace na optimálnu hladinu cholesterolu v krvi a látky, ktoré podporujú antioxidačné procesy či odolnosť nervovej sústavy.

Arašidy sú plody podzemnice olejnej a málokto z nás vie, že sa jedná o strukovinu. Čo je však známe je to, že disponujú obsahom antioxidantov, minerálnych látok, ako je napríklad fosfor, vápnik, horčík, železo, mangán, meď a niektorých vitamínov skupiny B. Arašidy tiež obsahujú koenzým Q10, ktorý je vyhľadávaný pre regeneračné účinky a veľkú časť tukov v arašidoch predstavujú mononenasýtené mastné kyseliny.
 
Tekvicové semienka sú veľmi obľúbenou pochúťkou a neoddeliteľne patria do zdravej a modernej gastronómie. Obsahujú prospešné vitamíny A, D, niektoré vitamíny skupiny B a antioxidant vitamín E. Z minerálnych látok v tekvicových semienkach nájdeme zinok, draslík, mangán, meď a fosfor. Dôležité je aj zastúpenie celej škály aminokyselín a asi štvrtinu obsahu potom tvoria proteíny.
 
Slnečnicové semienka asi netreba predstavovať. Krásne slnečnice boli pôvodne dovezené z Ameriky iba za okrasným účelom. Na začiatku 17. storočia však objavili jej úžasné chuťové vlastnosti majstri kuchári a ďalej sa potom ukázalo, že semienka zo slnečnice obsahujú aj rad vitamínov skupiny B a z minerálnych látok horčík, vápnik, draslík a veľké množstvo vlákniny.
 
Ľanové semienka obsahujú vysoký podiel tuku v podobe nenasýtených mastných kyselín a sú vôbec najbohatším zdrojom omega-3 mastných kyselín, čo spolu so štrukturálne odlišnými omega-3 mastnými kyselinami z iných zdrojov, priaznivo ovplyvňuje odporúčaný pomer príjmu medzi omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami. Ľanové semienka sú prospešné aj vďaka obsiahnutej vláknine a slizovitým látkam, ktoré prirodzene vo vode bobtnajú a zväčšujú tak svoj objem. V ľanovom semienku tiež nájdete cez 20% bielkovín.
 
Quinoa je jedna z najstarších obilnín pochádzajúca z Južnej Ameriky. Tieto semená merlíku čílskeho obsahujú bielkoviny s významným podielom lyzínu. Ide o vysoko výživnú potravinu, zaujímavú nielen pre vegetariánov a vegánov, ale vzhľadom k tomu, že neobsahuje lepok, tak je veľmi obľúbená aj u celiatikov. Ďalej disponuje užitočným podielom horčíka, železa, vápnika, vitamínu B2 a vlákniny.
 
Hrach kedysi patril do jedálnička chudobných ľudí, ale od tej doby, čo dietológovia objavili, koľko živín a zdraviu prospešných látok v sebe skrýva, tak ho ľudia cielene zaraďujú do svojho zdravého jedálnička. Obsiahnuté bielkoviny tvorí približne 23% a tuky len okolo 1,5%. Vhodné je začlenenie hrachu do našej stravy aj vďaka obsiahnutej vláknine, minerálnym látkam, ako je horčík, draslík, železo, zinok a vitamínov skupiny B a antioxidantu vitamínu E. Všetky tieto účinné látky sa podieľajú na látkovej výmene a prirodzenej obranyschopnosti organizmu, činnosti nervov a srdca.
 
Sója predstavuje takú malú bombu naplnenú hodnotnými živinami. Často býva označovaná ako ,, rastlinné mäso ", vďaka jej vysokému obsahu bielkovín, v porovnaní s ostatnými rastlinnými zdrojmi, aj významným zastúpením esenciálnych aminokyselín. Nielen kvôli týmto vlastnostiam je s obľubou vyhľadávaná aj ľuďmi uprednostňujúci vegánsky životný štýl. Nezanedbateľný je aj obsah minerálnych látok, ktorými sú vápnik, horčík, železo a fosfor. Sójové bôby ponúkajú širokú paletu vitamínov skupiny B. Veľkou výhodou sóje je, že v našom organizme pôsobí mierne zásadito, a navyše je ľahko vstrebateľná, vždy však záleží na technologickej úprave.
 
Ovsené vločky sú doslova pokladnice hodnotných živín. Každé ráno začína mnoho rodín s bohatými ovsenými raňajkami na stole, či už vo forme kaše, pečiva alebo tyčiniek pripravených na desiatu. Zo všetkých druhov obilnín obsahuje ovos najväčší podiel bielkovín. Prostredníctvom ovsa doplníme aj niektoré potrebné esenciálne mastné kyseliny. Veľký prínos pre športovcov tiež majú komplexné sacharidy, ktoré dodávajú energiu nášmu telu postupne. Významnými mikroživinami sú niektoré vitamíny radu B, vápnik, antistresový minerál horčík a účinná zložka beta-glukán. Ľudia s alergiou na lepok iste ocenia bezlepkovú formu ovsených vločiek.
 

Zdroje:

Schlett, Siegfried. 100 potravin pro zdraví. V Praze: Ikar, 2008

Kalač, Pavel. Funkční potraviny. České Budějovice: Dona, 2003

https://www.celostnimedicina.cz

https://www.healthline.com/nutrition/foods/soybeans

 
 

Tipy a triky pre podporu imunity

Ste často chorí, prechladnutí, jednoducho bez formy? Keď už sa rozhodnete pravidelne cvičiť a dať si do tela, krátko po kúpe permanentky do fitka si na vás zasadne nejaký bacil? Tak je čas sa dať trochu dokopy. Dobrá správa: svoj imunitný systém môžete prirodzene posilňovať! Ale na rovinu: bez trochy snahy to nepôjde!
 
 
1.VÝŽIVOVÁ STRATÉGIA
V prvom rade je potrebné obmedziť nekvalitné spracované pokrmy a polotovary. Namiesto toho zaraďte do jedálnička čo najviac naturálnych potravín s vysokým obsahom antioxidantov.
 
Všeobecne platí, že najviac antioxidantov má zelenina a ovocie, ktoré sú sfarbené na zeleno, žlto, oranžovo alebo červeno. Vyberajte rôzne druhy, aby ste zabezpečili synergický účinok niekoľkých typov antioxidantov. Najlepšou voľbou budú vždy čerstvé plody, ale niekedy môžu byť vhodnou náhradou aj tie mrazené alebo sušené.
 
Experimentujte v jedle. Keďže dobrý stav tela podporuje zdravá výživa, skúste svoj jedálniček obohatiť napríklad o nové druhy korenia (koriander, kurkuma, kajenské korenie, škorica, horčičné semienko, ...). Vhodne pridajte do jedál čerstvé bylinky (lístky oregana, medovky, rozmarínu, šalvie, majoránky, bazalky alebo petržlenovej vňate), tiež cesnak, chren alebo chilli papričky. Ak však máte rozladený či citlivý žalúdok, mali by ste si dať na pikantné jedlá skôr pozor.
 
Doprajte si pravidelne lososa či tuniaka. Tučné morské ryby a potraviny s vyšším podielom omega-3 mastných kyselín by mali mať svoje pevné miesto vo vašej strave, pretože potláčajú zápalové procesy. Rovnováha omega-3 a omega-6 mastných kyselín podporuje funkciu imunitného systému a znižuje výskyt alergických príznakov.
 
Dodajte svojmu zažívaciemu traktu živé baktérie z bieleho jogurtu alebo z fermentovaných mliečnych výrobkov, najlepšie denne. Takzvané probiotiká pomáhajú zachovať lepšiu úroveň flóry a fauny v našich črevách, kde existuje mnoho imunitných buniek.
 
Výrazne sa snažte obmedziť konzumáciu jednoduchých cukrov, pretože všeobecne máme sklony prijímať ich vo vysokom množstve (sladkosti, biele pečivo, výrobky z bielej múky, sladené nápoje a podobne). Práve zvýšená konzumácia cukru je zodpovedná za oslabenie imunity, vyvoláva zápaly a môže byť spúšťačom rôznych chorôb.
 
Samozrejmosťou by mal byť aj kvalitný pitný režim, do ktorého môže patriť aj pitie zeleného čaju, ktorý je tiež bohatým zdrojom antioxidantov. V chladnejšom období prospeje vymeniť šálku so studenou vodou za čaj, ale ani horúca voda s citrónom vám rozhodne neublíži. Perfektným partnerom nielen pri kašli a nachladnutí je zázvor a z neho pripravený horúci nápoj. Do šálky dajte 2 polievkové lyžice čerstvo nastrúhaného koreňa zázvoru a zalejte vriacou vodou. Nechajte odstáť 5 až 10 minút a prípadne oslaďte medom.
 
Nezavrhujte doplnky výživy. Isté nedostatky a prešľapy v stravovaní môžu byť vhodne doplnené kvalitnými suplementmi. Predovšetkým v obdobiach zvýšenej potreby (vysoká psychická a fyzická záťaž, cestovanie, oslabenie organizmu, zmeny klímy a podobne) oceníte MULTICOMPLEX COMPRESS CAPS, VITAMÍN C so šípkami či OMEGA 3 PLUS s vitamínom D.
 
2.POHYB
Sedavý štýl života a prekúrená miestnosť vám rozhodne nos ani hlavu neprečistí.
Z pohľadu posilnenia imunitného systému stačí byť aktívny minimálne po dobu 30 minút denne. Nemusí sa jednať hneď o intenzívne cvičenie v posilňovni, ale aj bežnejšie aktivity - hoci len obyčajné prechádzky, bicykel, korčule alebo kolektívne športy.
 
3.OTUŽOVANIE
Hneď sa nevrhajte do studenej vody, správne otužovanie má totiž svoje zásady! Pre začiatok skúste drobnosti: viac vetrajte doma aj v práci. Nechoďte príliš naobliekaní, ale dôležité je mať dobre chránenú hlavu, ruky a chodidlá - takže čiapky, rukavice a teplé ponožky či topánky. Skúste na noc spať pod teplou dekou, ale v chladnej miestnosti.
 
4.REGENERÁCIA
Nesmieme zabudnúť ani na spánok a regeneráciu. Nie vždy sa podarí spať odporúčaných 7-8 hodín, ale pamätajte a hlavne praktikujte "ráno múdrejšia večera", pretože v opačnom prípade sa skôr či neskôr spánkový deficit podpíše na vašom zdravotnom stave a psychike. Z "obyčajného" problému s nedostatkom spánku v skutočnosti môžu vzniknúť veľmi vážne problémy. Ak sa im chcete vyvarovať a dosahovať aj optimálne výsledky v športe, ktorému sa venujete, treba spať aspoň 7-8 hodín denne, čím sa podporí regenerácia organizmu, stabilizuje hormonálne prostredie a posilní imunitný systém.
 
5.STRES
Aj bacily a vírusy sa vám budú viac vyhýbať, keď budete v psychickej pohode. Štúdie potvrdzujú, že chronické stresové pôsobenie oslabuje imunitný systém jedinca. Snažte sa nevystavovať sa zbytočným stresovým situáciám a predovšetkým sa naučte vhodne relaxovať a kompenzovať pracovné vyťaženie. Naordinujte si pravidelne saunu, masáže alebo len domácu pohodu vo vani. Čo kino, divadlo či príjemné posedenie s priateľmi ?!
 
Buďte FIT!
 

MALÉ KROKY K ZDRAVŠIEMU TELU, KTORÉ ZVLÁDNE KAŽDÝ

Jeden z dôvodov, prečo ľudia skončia s predsavzatím žiť zdravšie ešte skôr, než s ním v skutočnosti začnú je ten, že sa snažia o priveľkú zmenu. Variť si jedlo do krabičiek, minimálne trikrát týždenne cvičiť, začať behať, počítať kalórie, schudnúť aspoň kilo týždenne, začať cvičiť jogu ...

STOP!

 
Máme pre vás dobrú správu - nič z toho nemusíte. Namiesto toho, aby ste skočili do vody po hlave, sústreďte sa na malé krôčiky a malé zmeny, ktoré ale budete schopní udržať dlhodobo.
 
  • Zaraďte do jedálnička viac bielkovín
Mäso, ryby a morské plody, mliečne výrobky, vajcia, strukoviny. Všetky tieto potraviny sú bohatým zdrojom bielkovín a vo vašom jedálničku by nemali chýbať. Dostať bielkoviny do hlavných jedál dňa väčšinou nie je problém. S bielkovinami na olovrant vám pomôžu napr. proteínové nápoje, tyčinky, proteínový puding alebo kaše, ktoré sú ideálne, keď počas pracovného dňa nestíhate, ale aj na výlety.
 
  • Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť
Možno už ste niekedy počuli, že ten a ten pohyb je najlepší a že ak chcete schudnúť musíte robiť to a to. Nemusíte! Nájdite si šport, ktorý vás bude baviť a je v poriadku, ak to bude beh, jazda na bicykli, squash, crossfit alebo akýkoľvek iný šport. Základom totiž je, že ho musíte robiť radi. Budete sa potom na tréningy tešiť a pohyb sa stane vašou samozrejmou súčasťou.
 
  • Vitamíny a minerály
Akokoľvek to môže znieť nedôležité, nedostatok vitamínov dokáže ovplyvniť nielen našu fyzickú, ale aj psychickú pohodu. Najmä ak začnete viac športovať, môže sa stať, že vám nejaké vitamíny alebo minerály budú chýbať. Samozrejme by sme sa mali snažiť o čo najpestrejšia jedálniček, napriek tomu je vhodné doplnky stravy občas zaradiť. Na jeseň a v zime nám často chýba napríklad vitamín D, ktorý čerpáme predovšetkým zo slnka a jeho nedostatok môže znižovať našu imunitu, a dokonca negatívne ovplyvniť aj našu náladu.
 

POSILNITE SVOJU IMUNITU

Pripravili sme pre Vás mimoriadnu akciu na všetky vitamíny, minerálymastné kyseliny od 15. 9. 2021 až do 31. 10. 2021.

Zadajte v nákupnom košíku kód IMUNITA a získajte zľavu 25 % na všetky produkty z našej rady vitamínov, minerálov a mastných kyselín.

Zľava sa nevzťahuje na akciové balíčky. Nie je možné kombinovať s inými zľavami, akciami, či špeciálnymi cenami.

 

 

AKO ZVOLIŤ ENERGY DRINK

Rozšírili sme ponuku populárnych energy drinkov. Jemne sýtené nápoje v plechovke sú vyhľadávané pre efekt stimulácie, zlepšenie koncentrácie a podporu športového výkonu. Vedia však ponúknuť oveľa viac!
 
Energy drinky stále viac získavajú na obľube
Určite poznáte situácie, kedy ste unavení, bez energie a potrebujete "nakopnúť". Popri bežnej káve sa na výslnie postupom času dostali okrem iných aj energy drinky. Od príležitostnej konzumácia, často spojenej s večernou zábavou, sa stali bežnou súčasťou denného režimu mnohých ľudí.
 
Energetické nápoje sú nealkoholické nápoje, ktoré obsahujú účinné látky pre zníženie pocitu únavy a vyčerpania, ďalej tiež cukor či umelé sladidlá, bylinné výťažky alebo aminokyseliny. Ťažisko účinku energetických nápojov leží zvyčajne v obsahu kofeínu a cukru, prípadne aj v synergii týchto dvoch látok.
 
Moderné funkčné drinky ponúkajú nielen riešenie pre energetickú krízu, ale doplnia aj ďalšie účinné látky. Navyše sú úplne bez cukru, a tak sa nemusíte báť, že kvôli nim prekročíte odporúčaný príjem sacharidov, ktorý by sa mohol uložiť vo forme tukov.
 
Vďaka obsahu účinných látok je vhodný pre aktívny životný štýl, keď potrebujete udržať duševnú výkonnosť a dobrý stav psychologických funkcií, alebo sa môže stať skvelou súčasťou redukčného režimu.
 
Tento drink patrí do našej rady výrobkov FAT DIRECT. Vďaka obsahu cholínu je efektívny v rámci metabolizmu tukov a vyhľadávaný v diétnom režime. Súčasťou je aj užitočné množstvo biotínu, ktorý podporuje metabolizmus makroživín. Ďalšími benefitmi tohto nápoja sú vitamíny B3 a B5, ktoré prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania. Vitamín B6 okrem iného ešte zabezpečí optimálnu tvorbu červených krviniek. Zákazníci v redukčnom režime môžu oceniť, že základ produktu tvoria L-karnitín, L-arginín a taurín.
 
Odporúčané dávkovanie: nápoj užite cca 20 minút pred fyzickým výkonom alebo pri únave. Maximálne 2 plechovky za deň
 
Ak potrebujete poriadne nakopnúť a udržať sa v tempe, potom je N1 DRINK tou správnou voľbou.
 
Tento drink patrí do našej rady výrobkov N1, ktoré vás ,, naštartujú ". Obsahuje zmes vysoko účinných látok, L-arginínu, beta-alanínu, taurínu, glukuronolaktonu a vysoký obsah kofeínu. Medzi ďalšie benefity patrí obsah cholínu, ktorý podporuje metabolizmus lipidov a prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene.
 
Je dobrou voľbou pre aktívne športujúceho jedinca, vďaka obsahu BCAA a stimulujúcim látkam.
 
Tento drink patrí do našej rady výrobkov obsahujúcich esenciálne aminokyseliny L-Leucín, L-Izoleucín, L-Valín. Mimo tieto esenciálne rozvetvené aminokyseliny obsahuje ešte navyše vitamíny B3 a B5 ktoré podporujú energetický metabolizmus a prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania. Ďalšími účinnými látkami sú taurín a kofeín. Obsiahnuté vitamíny B6 a B12 sa podieľajú na správnej funkcii nervovej sústavy a optimalizujú tvorbu červených krviniek.
 
Odporúčané dávkovanie: maximálne 1 plechovku za deň, 20 - 30 minút pred alebo počas fyzického výkonu.
 

 

 

PLÁŽOVÝ WORKOUT

Ani na dovolenke sa nemusíte vzdať cvičenia. Jasné nepotrebujete trhať rekordy, predsa len by mal človek na dovolenke odpočívať alebo sa venovať aj iným aktivitám, ale ranné workout na čerstvom slanom vzduchu je parádny štart do nového dňa.
 
Nohy a zadok 3 kolá
  • 20x drep s odporovou gumou
  • 15x good morning s odporovou gumou
  • 10x2 výpady vzad
  • 30x krabia chôdza s odporovou gumou
  • 20x hiptrusty s odporovou gumou
 
Ruky a brucho 3 kolá
  • 15x sťahovanie s odporovou gumou
  • 10x kľuky
  • 10x doska hore a dolu
  • 10x tricepsové kľuky
  • 15x V-ups
Tip 1: Na rozohriatie odporúčame krátke prebehnutie po pláži (behajte po spevnenej časti piesku pri vode).
 
Tip 2: Zacvičte si radšej ráno alebo večer, zvlášť ak sa teploty počas dňa blížia k 30 stupňom a nezabúdajte na pitný režim!
 

Rozbíjame zaužívané mýty o výžive bežcov - Pitný režim

Profesionálni športovci vedia, že minimálne 50% ich úspechu robí správne nastavené strava. Okrem vhodného jedálnička mimo súťažné dni, je dôležité pripraviť sa aj na samotný pretek.
 
Hobby pretekári, ktorí behajú 5 alebo 10 km dlhé trate na obľúbených mestských bežeckých sériách ako je NN NIGHT RUN často podceňujú prípravu v oblasti športovej výživy.
 
Sami sa na stánku stretávame s týmito reakciami - Nepotrebujem to. Stačí voda. Je tam moc cukru. Je to chémia. Nepoznám to alebo neviem, čo to so mnou pri behu urobí atď. Veľmi častá, v tomto prípade neopodstatnená je reakcia na prítomnosť cukrov.
 
Ako je to nielen s cukrom v športovej výžive pri intenzívnom výkone, kedy a ako môže byť efektívny pre dosiahnutie vytúženého cieľa?
 
PITNÝ REŽIM
 
Ako efektívne hydratovať

Voda je hneď po kyslíku druhou najdôležitejšie látkou pre činnosť organizmu. U dospelého športovca tvorí voda približne 60% hmotnosti tela a je teda dôležité počas dňa prijímať potrebné množstvo tekutín. Už 1% úbytku telesných tekutín zhoršuje fyzickú výkonnosť. Deficit 5% ju zníži dokonca až o 30%!
 
Pri vyššej športovej aktivite by sme mali hydratáciou zároveň doplniť aj stratu iónov spôsobenú potením. Možno povedať, že čím vzrastá intenzita a trvanie fyzickej záťaže, tým je užívanie športových nápojov vhodnejšie. Nebojte sa sacharidov - cukrov, ktoré sú obsiahnuté v iontových nápojoch, tieto totiž napomáhajú k obnoveniu normálnej funkcie svalov, obnovenie glykogénu, dodávajú energiu, a navyše roztoky sacharidov a elektrolytov zvyšujú absorpciu vody počas fyzického zaťaženia.
 

Základom pre každú náročnejších fyzickú aktivitu je športový nápoj, ako napríklad ISODRINX., Je v praktickej práškovej forme a predstavuje ideálnu hydratáciu, pretože obsahuje potrebné elektrolyty, zmes desiatich vitamínov a užitočné sacharidy. Dávka 35 g na 500 ml vody predstavuje izotonické riedenie, vhodné pri vysokej fyzickej záťaži. Dávka 35 g na 750 ml vody predstavuje hypotonické riedenie, vhodné pri nižšej a dlhšej fyzickej záťaži.
 

Tento hotový nápoj z kvalitného artéskeho prameňa, je pre vás už pripravený v izotonickom riedení, pre efektívne doplnenie elektrolytov a energie. Osmolalita nápoja 275-305 mOsm / kg je vhodná pri intenzívnom fyzickom výkone. Okrem ostatných sacharidov obsahuje aj značkový disacharid isomaltulóza (Palatinose ™), ktorá uvoľňuje energiu postupne.

UNISPORT


Tekutý koncentrát pre prípravu hypotonického športového nápoja. Nápoj je ľahko mineralizovaný, a navyše obsahuje športovcami obľúbený L-karnitín, L-alanín, taurín a pre šport užitočné sacharidy. Dávkovanie je 10 ml koncentrátu do 600-700 ml vody. UNISPORT je vhodný pre menej intenzívny fyzický výkon.

 
 
 
 

AKO JESŤ ZDRAVO NA CESTÁCH

Objavovanie nových chutí a miestnej kuchyne by rozhodne malo patriť k "must have" na akejkoľvek dovolenke. Alebo si snáď viete predstaviť Taliansko bez zmrzliny, Francúzsko bez palacinky a Španielsko bez tapas? Občas sa to ale na dovolenke zvrtne a namiesto toho, aby sme boli plní energie, si pripadáme ako vorvaň tuponosý na pláži. Rovnako tak, ako v bežnom živote, tak aj na dovolenke totiž platí, že je potrebné nájsť rovnováhu.
 
Dovolenka začína už na ceste
Či už vyrážate autom alebo lietadlom, začnite svoju cestu tak, že si pripravíte zdravú desiatu. Čerstvá nakrájaná zelenina, sendvič s tuniakom, orechy alebo rýchle snacky v podobe tyčiniek sú ideálne.

Nezabúdajte ani na pitný režim
Na cesty je ideálny voda, pre spestrenie a osvieženie zase vyhladené ochutené nápoje bez cukru alebo s jeho nízkym obsahom.
TIP: Na letisku si nemusíte kupovať drahú vodu, stačí tú svoju vypiť pred letiskovou kontrolou a nechať si len prázdnu fľašu, ktorú si potom môžete doplniť pitnou vodou na toaletách, niektoré letiská majú priamo fontánky.
 
Ignorujte minibar
Solené oriešky, čipsy a čokoládové tyčinky radšej vynechajte, alebo si urobte vlastný minibar s čerstvým ovocím a orechovými alebo proteínovými tyčinkami. Tie navyše ľahko zabalíte na akýkoľvek výlet.
TIP: Kúpte si na cestu jednorazové balenie proteínu alebo raňajkových kaší. Nezaberú veľa miesta a keď príde hlad, oceníte ich!

Vychutnajte si raňajky
Nikto nemôže nič namietať proti dlhým dovolenkovým raňajkám. Využite, že máte všetko naservírované až pod nos a doprajte si plnohodnotné raňajky. Snažte sa nevynechávať bielkoviny a dajte si vajíčka na akýkoľvek spôsob, doprajte si ovocie a pokojne aj sladkú bodku. Cez deň vás určite čaká dosť aktivít.
 
Ochutnajte miestne špeciality
Než vyrazíte do mesta, urobte si malý prieskum kuchyne a reštaurácií obľúbených medzi miestnymi. Obed si užite pokojne aj s dezertom alebo zmrzlinou, ale večeru už len zľahka. Na večeru sa hodí napríklad mäso, morské plody alebo ryby so zeleninou a pohárom vína (namiesto sladkých kokteilov). Po ľahšom jedle sa vám bude aj dobre spať.
 

HIIT WORKOUT

Intervalový tréning s vysokou intenzitou čiže HIIT workout. Je to akékoľvek cvičenie, ktoré strieda intervaly intenzívnej aktivity a menej intenzívne aktivity alebo odpočinku.
 
Stačí vám na neho menej času, poriadne sa zapotíte, spálite naozaj veeeľa kalórií, zlepšíte si fyzičku a podľa zvolenej aktivity alebo cvikov aj posilníte.
 
HIIT workout môže byť beh, jazda na bicykli, veslovanie alebo napríklad plyometrické cviky, ako napríklad drepy s výskokom, angličáky, cviky so základnými pomôckami ako Medicimbal alebo činky. A môžete ho odcvičiť kdekoľvek. V posilňovni, vonku, pri pláži alebo na hotelovej izbe.
 
Vyskúšajte úplne jednoduchý HIIT tréning. Striedajte intenzívny šprint (rýchly beh) s výklusem alebo úplným odpočinkom:
 
12 min HIIT workout running:
  • 1 min intenzívny beh
  • 30s výklus / odpočinok
Celkom 8 kôl.
 
Alebo 20 minútový full body HIIT workout:
 
  • výpady vzad s vykopnutím 30s každá noha
  • drep a drep s výskokom 30s
  • hiptrusty 30s
  • doska hore a dolu 30s
  • výdrž v doske 30s
  • kľuky s odrazom 30s
  • horolezec 30s
  • obrátené skracovačky 30s
  • poloangličáky 30s
Celkom 3 kolá, po každom kole odpočinok 2 minúty.
 
Znie to ako ideálny tréning že? Možno sa pýtate, prečo teda ešte všetci necvičíme podľa HIIT modelu. HIIT tréning je veľmi náročný druh cvičenia, čo samozrejme zvyšuje nároky na regeneráciu. V zápale tréningu a intenzity tiež často dochádza k nesprávnemu prevedenie cvikov. Ak sa teda chcete pustiť do náročnejších HIIT Workout, uistite sa, že všetky cviky vykonávate so správnou technikou.
 

Orechy v pohári alebo nie je maslo ako maslo

Obľubu v maškrtení orieškov mali ľudia už v dávnej antike. V dnešnej dobe sú orechy všade vo svete dôležitou prísadou každodenných jedál. Okrem ich výbornej chuti tiež oceníme aj vysoký podiel rastlinných tukov, vlákniny, proteínov a minerálnych látok. Nielen z týchto dôvodov sa z orechov začal vyrábať rad rôznych potravín, ako napríklad orechová masla, ktoré každým dňom získavajú väčšiu obľubu, ako vo fitness sfére, tak aj medzi bežnou populáciou.
 
Označenie maslo však nie je úplne presné, pretože zloženie, oproti klasickému maslu, je úplne odlišné. Orechová masla totiž obsahujú predovšetkým nenasýtené mastné kyseliny, vyššie množstvo bielkovín a sacharidov. Jednotlivé množstvo mikroživín sa môže druh od druhu líšiť, ale v zásade obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E a z minerálnych látok u nich prevažujú najmä horčík a fosfor, prípadne sa vyskytuje tiež meď a zinok.
 
Väčšina z orechových krémov je vďaka svojmu zloženiu vhodné aj pre vegetariánov a čistý arašidový krém môže do svojho jedálnička zaradiť aj človek uprednostňujúci čisto vegánsky smer. Najväčším benefitom rastlinných tukov sú však vyššie zmienené nenasýtené mastné kyseliny, medzi ktoré zaraďujeme omega-3 (ALA) a omega-6, tieto majú pozitívny vplyv na náš kardiovaskulárny systém a tiež prispievajú k udržaniu normálnej hladiny cholesterolu.
 
Prísady orechových krémov
 
Lieskové orechy
 
Tieto oriešky sú plody rozložitého kra liesky obyčajnej. Okrem zdravých tukov, bielkovín a vlákniny obsahujú aj užitočné vitamíny skupiny B, ako napríklad tiamín, ktorý má prospešné účinky pre naše srdce, pozitívne ovplyvňuje našu psychiku a nervový systém. Vitamín B6 podporuje metabolizmus bielkovín, cukrov a tukov a tiež má aj významnú úlohu pri produkcii červených krviniek.
 
Kešu orechy
 
Tieto lahodné plody ľadvinovníka západného sú bohaté na taníny, vitamín C, železo, zinok a horčík. Vďaka týmto mikroživinám podporujú našu imunitu, vitamín C navyše priaznivo pôsobí na tvorbu kolagénu a medzi nespočet blahodárnych účinkov horčíka patrí podpora psychologických funkcií, je vyhľadávaný pri svalových kŕčoch a prispieva k rovnováhe elektrolytov.
 
Čokoláda
 
Kakao obsahuje celý rad užitočných vitamínov a minerálnych látok, napríklad vitamíny skupiny B, vitamín E, horčík, vápnik alebo železo. Všetky tieto živiny sú pritom nevyhnutné pre správnu činnosť nervového systému. Obsiahnuté rastlinné polyfenoly naviac zlepšujú vstrebávanie minerálnych látok a vitamínov. Všeobecne je tiež známe, že po sladkom jedle sa u mnohých ľudí tiež vylučuje ,, hormón šťastia "serotonín.
 
Lyofilizované maliny
 
Do niektorých orechových krémov sa s obľubou pridávajú takzvané lyofilizované maliny, čo sú maliny sušené mrazom. Týmto šetrným spôsobom sušenia stratia plody všetku vodu, ale neprídu o svoje živiny. Výsledkom sú tak  krehké a chrumkavé maliny plné pôvodnej chuti, vitamínov i minerálov.
 
Srvátkový proteín
 
Srvátka, anglickým názvom Whey, sú proteíny obsiahnuté v kravskom mlieku. Obsahujú vyššie % rozvetvených aminokyselín, čo umožňuje rýchlejšiu syntézu bielkovín, teda aj rýchlejšiu stráviteľnosť. Prostredníctvom masiel, ktoré obsahujú pridaný srvátkový proteín, doplníte do jedálnička potrebné bielkoviny a BCAA aminokyseliny, ktoré sú kľúčom k vašim fitness cieľom. Mnoho štúdií tiež poukazuje na prínos srvátky pre náš imunitný systém.

Himalájska soľ

Niektoré orechové krémy sú obohatené o najrôznejšie ochucujúce prísady, napríklad himalájsku soľ, o ktorej je všeobecne známe, že má prirodzene vysoký obsah minerálnych látok a stopových prvkov. Nikdy však nezabúdajte na to, že odporúčaná denná dávka soli je maximálne 5 - 7 g.

Ghí
 
Jedná sa o čistý maslový tuk tej najvyššej kvality získaný prepustením čerstvého masla. Príjemne vonia maslom a vďaka vysokému dymovému bodu sa neprepaľuje. Ghí je tiež veľmi obľúbené pre obsah vitamínov A, D, E, K a antioxidantov. Ajurvédska medicína verí, že ghí posilňuje ojas, zdroj životnej energie, ktorá je základom imunity, telesnej i duševnej pohody.
 
Kokosový cukor
 
Je veľmi chutnou a zdravšou variantou sladidiel, vďaka nižšiemu glykemickému indexu a tiež tým, že sa nejedná o rafinovaný cukor. Z vitamínov je bohatý na vitamíny skupiny B, z minerálov obsahuje horčík, draslík, zinok, železo a rovnako obsahuje aj telu prospešné antioxidanty.
 
Arašidové maslo
 
Málo kto z nás vie, že arašidy sú strukovina, ktorej semená sú nám známe arašidy, ktoré však vyzerajú a chutia ako oriešky. Kvalitné krémy, ktoré sú vyrobené výhradne z arašidov majú tú výhodu, že zachovávajú všetky hodnoty pôvodnej suroviny, bývajú bez palmového oleja, bez konzervantov a umelých farbív. Arašidy disponujú vysokým obsahom antioxidantov, minerálnych látok, ako napríklad draslík, fosfor, vápnik, horčík, železo, zinok, mangán, meď a vitamíny skupiny B. Arašidy tiež obsahujú koenzým Q10, ktorý je vyhľadávaný pre regeneračné účinky. Asi polovicu tukov v arašidoch predstavujú mononenasýtené mastné kyseliny, ktoré prakticky každá štúdia dáva do súvislosti s dlhovekosťou a s nižším výskytom srdcových chorôb a rakoviny.
 
Využitie orechových krémov
 
Orechové a arašidové krémy majú v gastronómii celý rad využití. V studenej kuchyni ich môžeme použiť napríklad na dochutenie cereálnych kaší, jogurtov, šalátových zálievok alebo smoothies. Vďaka jemnej krémovej konzistencii sú ľahko roztierateľné a hodia sa na natretie pečiva, lievancov alebo k príprave jednoduchej desiaty v podobe ovocia natretého orechovým krémom. Uplatnenie si nájdu aj pre tepelnú technologickú úpravu pri pečení buchiet, muffinov, dochutenie krémových polievok a často sa využívajú v ázijskej kuchyni. Skrátka gastronómia je otázkou chuťi a fantázii sa medze nekladú. Nutné je aj dodať, že veľkú obľubu majú aj pri ,, nekuchároch", ktorí si doprajú napríklad samotnú lyžičku orechového krému len tak. ????
 
Na čo si dať pozor
 
Po zozname všetkých benefitov si tiež musíme povedať, na čo si dať pozor. Orechy patria medzi časté potravinové alergény, ktoré vyvolávajú silné alergické reakcie. Častou chybou sa tiež stáva takzvané ,, zdravé maškrtenie ", kedy človek pod vplyvom blahodarného zloženia a skvelej chuti zabúda na to, že aj keď obsahujú tie ,, zdravé tuky", stále ide predovšetkým o tuky a tie, ako je známe, majú vysokú energetickú hodnotu. Potom sa väčšinou nestačíme diviť, ako idú kilá rýchlo hore. Jedna 10 g lyžička tejto pochúťky môže mať až 260 kJ. Takže nám nezostáva nič iné než sa opäť držať zlatého pravidla ,, všetko s mierou ".
 
 
 

SPAĽUJTE KALÓRIE EFEKTÍVNE

Neviete si rady, ako efektívne zhadzovať nežiaduce kilá? Poďte si vybrať ten správny spaľovač pre vás a spoločne s aktivitou podporiť redukčný režim.

Odporúčame
 
Tieto unikátne kapsule kombinujú silu prírodných výťažkov a najnovších technológií a sú vyvinuté s cieľom zaradenia do redukčného režimu. Extrakt z morskej riasy wakame obsahuje pigment fukoxanthin, ktorý podľa metabolických a nutričných štúdií vykazuje pozitívny účinok na redukciu tukov. Extrakt Garcinia Cambogia je ľuďmi v diétnom režime vyhľadávaný pre lepšiu kontrolou telesnej hmotnosti, vďaka tomu, že ovplyvňuje chuť k jedlu. Fat direct ďalej obsahuje extrakt zo zelenej kávy a rybí olej. Jedinečný je aj pre možnosť užívania pred spaním, pretože neobsahuje významné množstvo povzbudzujúcich látok, ktoré by bránili vášmu spánku. 
 
FAT DIRECT SHOT
Je praktický jednorazový shot, ktorý je vďaka obsiahnutým účinným látkam ideálny na nakopnutie pred fyzickým výkonom. Obsahuje športovcami obľúbený kofeín a karnitín, a navyše je úplne bez cukru. Podporu metabolizmu tukov a udržanie normálnej funkcie pečene zaistí prítomný cholín. Praktický shot vám prostredníctvom vitamínu B2, B6, B5 a niacínu zaistí normálny energetický metabolizmus a pomôže k zníženiu únavy a vyčerpania.
 
Compress Fever
Je vaším cieľom aktivizovať telo a chcete podporiť metabolizmus tukov? Potom odporúčame vyskúšať Compress Fever, ktorý obsahuje zmes 14 účinných prírodných látok, ako napríklad extrakt z Yerba mate, ktorý osvieži telo a potlačí vašu duševnú i telesnú únavu. Yerba mate je vo veľkom vyhľadávaná za účelom kontroly telesnej hmotnosti, vďaka tomu, že podporuje metabolizmus tukov. Ďalšou užitočnou látkou je extrakt z Indického ženšenu (Withania somnifera). Tento sa v ľudovom liečiteľstve vyhľadáva kvôli priaznivým účinkom na vitalitu a energiu a tiež pre podporu dýchacieho systému. Compress Fever obsahuje aj rad aminokyselín, kofeín, extrakt z Gingo biloby, Garcinie Cambogia, ďalej športovcami obľúbený L-karnitín aj značkové extrakty, ako BioPerine® či Svetol®. Vďaka svojmu unikátnemu zložením sa stáva jedinečným produktom na trhu.
 
THERMOBOOSTER COMPRESSED CAPS
Účinná zmes prírodných látok, spolu s L-tyrosinom a koenzýmom Q10, v ľahko vstrebateľných kapsuliach. Tieto kapsule obsahujú značkové extrakty BioPerine®, ktorý získal patentovaný štatút pre svoju schopnosť zvýšiť biolgickú dostupnosť nutričných látok (vitamínov a minerálov) a tiež úplne prírodný, značkový extrakt Svetol®, ktorý je v populácii s obľubou vyhľadávaný pre blahodarné účinky zelenej kávy. Thermobooster Compressed Caps navyše obsahuje kofeín, extrakt zo zeleného čaju a koenzým Q10, všetky tieto látky boli pridané na základe štúdií, ktoré boli vykonané za účelom zistenia účinkov na redukciu hmotnosti.
 
CARNITINE 60000 + SYNEPHRINE
Praktická tekutá forma s vysokým obsahom karnitínu je s obľubou využívaná v diétnych režimoch, vďaka obsahu Synefrínu (Pomarančovník horký), ktorý má priaznivé účinky na metabolizmus tukov a obsiahnuté vitamíny B5 a B6 pomôžu znížiť vašu únavu, vyčerpanie a podporí celkový energetický metabolizmus. Ak zle znášate silné stimulačné látky, Carnitine so Synephrinom je jemnejšia varianta a je vhodný pre začiatočníkov, ktorí spoločne s pohybom chcú efektívne podporiť metabolizmus.
 
CARNITINE ACTIVITY DRINK with caffeine
Bestseller v kategórii funkčných nápojov, ktorý sa postará o vašu hydratáciu pri intenzívnom tréningu aj počas náročného dňa. Obsiahnutý taurín a kofeín určite ocenia jedinci, ktorí hľadajú tú správnu podporu pre športovú aktivitu. Prostredníctvom tohto jemne perlivého nápoja dodáte telu 1000 mg karnitínu, čo je telu vlastná látka, ktorú si síce organizmus dokáže vyrobiť sám, avšak len v menšom množstve. Kvalitný zdroj artéského prameňa vám zaručí tú najvyššiu kvalitu tejto vody. Môžete si vybrať z veľkého množstva lahodných príchutí a všetky sú úplne bez cukru.
 
Ak trpíte nejakým ochorením vždy konzultujte vhodnosť užívania doplnkov výživy so svojím lekárom.
 
 
 

Účinné zložky kĺbovej výživy

Hľadáte najsilnejšiu kĺbovú výživu? Uvažujete dokonca o kĺbovej výžive pre kone, alebo inej veterinárnej forme suplementu? Potom teda zbystrite!

Kĺbové prípravky podobnej formy obsahujú veľké množstvo sulfátových, ak chcete sírnych zložiek. Sírne zlúčeniny vo veľkom množstve môžu pomôcť vytlačiť zápal z tela (teda i z kĺbov), ale nie je to riešenie problému, ktorý v kĺbových alebo spojivových tkanivách nastal. Po vysadení týchto prípravkov sa veľmi rýchlo všetko vráti do zabehnutých koľají, a pri kĺboch to možno tvrdiť doslova!
 
Ak sa vrátime k užívaniu týchto prípravkov, alebo ich budeme užívať dlhodobo, môžeme vplyvom vysokých dávok sírnych zložiek dosiahnuť zdravotných komplikácií, medzi ktorými možno menovať obličkové problémy, vyššiu hladinu krvného cukru a iné závažné komplikácie. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo nie je síra zaradená medzi makrominerály?
 
Tí z vás, ktorí sa orientujú medzi účinnými látkami, dokážu rozlíšiť produkty obsahujúce obyčajné placebo, alebo len s minimom účinných látok a vytvoriť si jedného alebo dvoch favoritov, ktoré pravidelne používajú. Spoločnosť Nutrend pevne verí, že práve FLEXIT GOLD DRINK je skvelý instantný nápoj, ktorý si medzi svojich favoritov určite zaradíte. Vďaka deviatim účinným látkam, vynikajúcim nielen svojou mimoriadnou kombináciou, ale aj vďaka vysokému množstvu týchto účinných látok, dosiahnete ideálny nutričný a fyziologický efekt.
 
Ak si uvedomíme fakt, že našu telesnú bielkovinu tvorí z 30% kolagén, je úplne na mieste sa snažiť o jeho pravidelnú obnovu. Väčšina kolagénu je obsiahnutá v našej koži, ale kolagén sa tiež zúčastňuje životne dôležitých funkcií všetkých systémov, orgánov a tkanív. Je tiež hlavnou zložkou všetkých väzov, šliach, kostí a nechtov. Spoločnosť Nutrend vo svojom výrobku FLEXIT GOLD DRINK používa špeciálny rybie kolagénové peptidy Naticol®, produkované enzymatickou hydrolýzou, ktorý vyniká svojou nízkou molekulárnou hmotnosťou. Rozhodnutie, či siahnete po hovädzej, či bravčovej želatíne, alebo si vyberiete špeciálnie rybie kolagénové peptidy Naticol® je čisto na vás samotných, ale veríme, že sa rozhodnete správne.
 
Ďalšou účinnou látkou v produkte FLEXIT GOLD DRINK je dostatočné množstvo vitamínu C, ktorý má ako jediný Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) pridelený štatút nielen podpory imunity, ale aj podpory tvorby kolagénu pre normálnu funkciu ciev, kostí, chrupavky, ďasien a kože v našom tele.
 
Ako sme spomenuli na začiatku, tak FLEXIT GOLD DRINK obsahuje celkom deväť účinných látok. Medzi ne zaraďujeme aj extrakt z rastliny Boswellia serrata, ďalej glukosamín sulfát, chondroitín sulfát a methylsulfonylmethan (MSM), ktoré obsahujú organicky viazanú síru a kyselinu hyaluronovú a vitamín B6 a vitamín D.
 
Keď si uvedomíme, že naše telo nie sú len kosti alebo svaly, a že celý náš pohybový aparát je priamo závislý na funkčných kĺboch, pochopíme nutnosť starostlivosti o celé pohybové ústrojenstvo. Majme na pamäti, že na naše telo neustále pôsobí gravitácia, a keď to spojíme s nadváhou, alebo s náročnou fyzickou aktivitou, alebo nevhodným životným štýlom, máme tu predpoklad kĺbových zápalov, alebo dokonca úrazov. Mimo vhodnej úpravy stravovacích návykov, možno uplatniť aj  doplnok stravy FLEXIT GOLD DRINK, ktorý je určený práve pre intenzívne trénujúcich športovcov, alebo aj pre aktívnych ľudí po úrazoch či pri ťažkostiach pohybového aparátu.
 
 

Viete akú zvoliť formu kreatínu?

Kreatín je látka prirodzene sa vyskytujúca v našom tele. Vo veľkej miere je obsiahnutý v kostrovom svalstve a srdci. Kreatín možno tiež prijímať z bežnej stravy, ako je hovädzie, kuracie či králičie mäso. Priaznivé účinky kreatínu sú už preukázané mnohými výskumami, a to ako v oblasti svalovej sily, ako aj v oblasti nárastu svalovej hmoty. Pri príjme aspoň 3 g za deň zvyšuje kreatín fyzický výkon v postupných dávkach krátkodobého cvičenia s vysokou intenzitou.

Formy kreatínu

CREAPORT

Prvotriedny kreatínový produkt v instantnej forme s obsahom 3 rôznych foriem kreatínu (kreatín monohydrátu, kreatín citrátu, Kre-Alkalynu®), doplnený o optimálnu dávku sacharidov. Creaport navyše obsahuje vitamíny B5 a B12, ktoré prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania a vitamín B6 navyše podporuje správny metabolizmus bielkovín a glykogénu. Ďalším benefitom je obsiahnutý chróm, ktorý prispieva k udržaniu normálnej hladiny glukózy v krvi a horčík, ktorý podporuje správnu funkciu svalov, syntézu bielkovín a prispieva k rovnováhe elektrolytov. Ďalším prínosom je aj obsah esenciálnych aminokyselín a taurínu. 

 
Je čistá forma bez príchuti v instantnej podobe, s jednou dávkou doplníte 3 g kreatínu. Certifikovaná značka Creapure ® pre Vás znamená ochrannú známku kvality kreatín monohydrátu a navyše Creapure ® neobsahuje látky živočíšneho pôvodu a je preto vhodný aj pre vegánov. 
 
 
Čistá forma kreatín monohydrátu v špeciálnych inovatívnych kapsuliach, ktoré sú odolné voči nízkemu pH v žalúdku a zaisťujú maximálne využitie organizmom. Praktické balenie kapsúl si môžete vziať kedykoľvek so sebou a budete mať odporúčanú dávku vždy pod kontrolou. Denná dávka 3 kapsule obsahuje 3 750 mg kreatín monohydrátu.
 
 
Táto kapsulová forma je vyhľadávaná športovcami na lepšie premiestňovanie kreatínu a akumulácie vo svalovom tkanive. Kre-Alkalyn® je vo forme kapsúl, ktorá vyniká schopnosťou vysokej stability v tráviacom trakte a dobrou absorpciou v organizme.
 
 
Užívanie a dávkovanie kreatínu
 
 
Všeobecne je vhodné podávanie kreatínu na lačno spoločne s porciou sacharidov, ako pred, tak po tréningu. Avšak jeho suplementácia môže byť zaradená kedykoľvek počas dňa, pretože kreatín sa v ľudskom tele do určitej miery uskladňuje. Odporúčaná je konštantná denná dávka okolo 3 g denne (iné zdroje uvádzajú 2 - 10 g v závislosti od hmotnosti športovca). Dennú dávku okolo 2 g možno užívať dlhodobo na rozdiel od trochu už prežitej formy vysokého cyklického dávkovanie, kedy sa v nasycovacej fáze uvádza denná dávka kreatínu až 20 g - 25 g, rozdelených do 4 dávok počas piatich až siedmich dní. V druhej udržiavacej fáze sa uvádza denná dávka kreatínu okolo 3 g, túto je možné prijať v jednej dávke za deň po dobu troch až štyroch týždňov. Potom by mala prísť aspoň dvojtýždňová pauza a kreatín vynechať. Táto nasycovacia metóda môže mať skôr pozitívny psychologický efekt, kedy športovec pociťuje účinky už v rádoch niekoľkých dní, ale vyššie dávky naopak často spôsobujú tráviace ťažkosti predovšetkým u citlivejších jedincov.
 
Všeobecne nie je odporúčaná suplementácia kreatínom pre osoby mladšie ako 18 rokov a ľuďom s ochorením obličiek, vysokým krvným tlakom alebo ochorením pečene.
 

 


 

 

 
 
 
 
 
 
 

BEH A POSILŇOVANIE - AKO ICH SPRÁVNE KOMBINOVAŤ?

Keď kombinujeme pri cvičení beh a posilňovanie, je lepšie najprv behať a potom posilňovať, alebo opačne?

Záleží na tom, čo človek preferuje – pokiaľ je pre Vás posilňovanie len doplnkovou aktivitou k behu, tak ho dajte až na druhé miesto. Objektívne však platí, že pokiaľ beh predchádza posilňovaniu, tak narušuje kvalitu posilňovacieho tréningu. Takže vtedy by sme radšej radili najprv posilňovanie a potom beh.

Pokiaľ však chcete naberať svalovú hmotu, tak táto kombinácia rozhodne nie je dobrá!

V tomto prípade musíte beh a posilňovanie od seba časovo oddeliť, najlepšie v rozdielne dni.

Beh ako každá vytrvalostná aeróbna aktivita môže narušiť regeneráciu a tvorbu svalovej hmoty, preto by sme radil pred behom si na ich ochranu zobrať vetvené aminokyseliny (BCAA MEGA STRONG POWDER). A to ako pred tréningom, tak aj po tréningu.

 

Porovnanie našich energy drinkov

Predstavujeme Vám našu ponuku jemne sýtených nápojov v plechovke, ktoré sú vyhľadávané za účelom stimulácie, pre zlepšenie koncentrácie a podporu športového výkonu. Všetky tieto drinky sú úplne bez cukru.

 

FAT DIRECT DRINK

Tento drink patrí do našej rady výrobkov Fat Direct. Vďaka obsahu cholínu je efektívny v rámci metabolizmu tukov a vyhľadávaný v diétnom režime. Súčasťou je aj významné množstvo biotínu, ktorý podporuje metabolizmus makroživín. Ďalšími benefitmi tohto nápoja sú vitamíny B3 a B5, ktoré prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania.

Zákazníci v redukčnom režime môžu oceniť, že základ produktu tvoria L-karnitín, L-arginín a taurín. Vďaka vyššie zmieneným látkam je vhodný pre aktívny životný štýl, keď potrebujeme podporiť koncentráciu, športový výkon, alebo sa môže stať skvelou súčasťou redukčného režimu.

Odporúčané dávkovanie: nápoj užite cca 20 minút pred fyzickým výkonom alebo pri únave. Maximálne 2 plechovky za deň. 

​​​​​​

 

 

N1 DRINK

Tento drink patrí do našej rady výrobkov N1. Obsahuje silno stimulujúcu zmes účinných látok, L-arginínu, beta-alanínu, taurínu, glukuronolaktonu a vysoký obsah kofeínu. Medzi ďalšie benefity patrí obsah cholínu, ktorý podporuje metabolizmus lipidov a prispieva k udržaniu normálnej funkcie pečene.

Ak potrebujete poriadne nakopnúť a udržať sa v tempe, potom je to správna voľba.

Odporúčané dávkovanie: užite maximálne 1 plechovku za deň cca 20 minút pred fyzickým výkonom alebo pri únave.  Neprekračujte odporúčané dávkovanie.

 

 

 

 

BCAA ENERGY

Tento drink patrí do našej rady výrobkov obsahujúcich esenciálne aminokyseliny L-Leucín, L-Izoleucín, L-Valín. Mimo tieto esenciálne rozvetvené aminokyseliny obsahuje ešte navyše vitamíny B3 a B5 ktoré podporujú energetický metabolizmus a prispievajú k zníženiu únavy a vyčerpania. Ďalšími účinnými látkami sú Taurín, kofeín, B6 a B12.

Je dobrou voľbou pre aktívne športujúcich jedinca, vďaka obsahu BCAA a vyššie zmieneným stimulujúcim látkam.

Odporúčané dávkovanie: maximálne 1 plechovku za deň, 20 - 30 minút pred alebo počas fyzického výkonu.

 

STIMULANTY a ich využitie

Čo to vlastne stimulanty sú, ako fungujú a kde ich môžeme nájsť?

Čo sú stimulanty

Stimulanty sú psychoaktívne látky, ktoré slúžia na povzbudenie tela i ducha. Snáď každý z nás denne používa nejaký ten svoj osvedčený stimulant. Všetci potrebujeme občas zvýšiť svoju výkonnosť, či už pri práci, športe, keď nás čaká dlhá cesta autom alebo pri učení. Každému z nás vyhovuje iný druh stimulantu a našťastie stimulujúcich látok je celý rad.

Ako stimulanty fungujú
Stimulanty pôsobia povzbudivo na náš centrálny nervový systém, celkovo zvyšujú pracovnú kapacitu organizmu a umožňujú maximálne využitie energetických zásob tela. Môžu navodiť pocity nabudenia, eufórie, zvyšovať sústredenosť, bdelosť a zvyšovať príliv energie. Dodávajú nám vitalitu a odďaľujú nástup únavy. Ďalej sa ich účinok využíva pre zlepšenie metabolizmu, diuretické a nootropické vlastnosti. Stimulanty sú tiež vyhľadávané v medicíne napríklad na liečbu narkolepsie, poruchy koncentrácie a bežne sú používané aj za účelom liečby obezity. Pri riadenej redukcii váhy ich použitia môže viesť k zníženiu chuti do jedla a k lepšiemu spaľovaniu tukov v ľudskom organizme. 

Pre povzbudzujúce účinky sú stimulanty vo veľkom vyhľadávané vrcholovými športovcami, nielen pri pretekoch, ale aj pri tréningu a v bežnom živote. Tieto látky je vhodné užívať najmä v období pred a počas športovej aktivity. Obvykle spôsobujú lepšie prekrvenie svalového tkaniva, zvyšujú produktivitu, pohyblivosť a motiváciu, a však treba brať do úvahy, že tiež zvyšujú tepovú frekvenciu a krvný tlak.

Vrcholoví športovci si musia dávať pozor na stimulanty, ktoré sú na zozname Svetovej antidopingovej agentúry (WADA). Tam nájdeme aj niektoré prírodné stimulanty (napríklad efedrín, atropín, kokaín). Pozor na dlhodobé užívanie stimulantov, pri stálom alebo nadmernom požívaní si na niektoré stimulanty môžeme vytvoriť aj psychický či fyzický návyk.

V bežnom živote nám okrem legálnych stimulačných doplnkov výživy, môžu pomôcť aj ďalšie prostriedky, napríklad dostatok spánku, navodenie vnútornej motivácie pomocou relaxačných cvičení, a v neposlednom rade dôraz na vyváženú stravu obohatenú o omega-3 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a antioxidanty, pre podporu centrálnej nervovej sústavy.

Kde môžeme stimulanty prirodzene nájsť
Bežne nájdeme stimulačné látky, niekedy označované ako ergogénne, v potravinách ako je napríklad zelený čaj, káva, guarana, horká vysokopercentná čokoláda, kakao, maté, kolové nápoje a ďalšie.

Stimulanty môžeme rozdeliť z hľadiska pôvodu na rastlinné, živočíšne a látky chemické.

V dnešnej dobe je trendom zdravý životný štýl a návrat k látkam prírodného pôvodu. Stimulanty môžeme nájsť aj tam, kde by sme ich nečakali, a to aj v bylinkách či korení. Ako príklad si uveďme kurkumu, rozchodnicu ružovú, tymián, bazalku, kardamón, ginkgo biloba, ženšen a chilli (aktívna látka kapsaicín prebudí všetky vaše zmysly).

Ďalšími vyhľadávanými stimulantmi na báze aminokyselín sú napríklad L-arginín, taurín (derivát aminokyseliny cysteín), tyrozín, L-karnitín, ktoré môžeme prirodzene nájsť napríklad v mäse, rybách, mliečnych výrobkoch, alebo niektoré aj v sóji. 

 

Autor článku
Bc. Veronika Pokorná, DiS.
Zdroje:
BŘENKOVÁ Barbora. Přírodní stimulanty ve sportovní výživě. Masarykova Univerzita. BRNO, 2019
FOŘT, Petr. Výživa (hlavně) pro kulturistiku a fitness. 2. vyd. Pardubice: Ivan Rudzinskyj, 2006, ISBN 80-864-6221-8.
Zdravé zdraví. Bylinky (online 7.12.2020) Dostupné z: https://zdravezdravi.cz/bylinky

 

AKO SA STARAŤ O POKOŽKU KEĎ TRÉNUJETE V ZIME VONKU?

Šport milujete a tak makáte celý rok, aj keď je chladno, mráz, vietor a nepriaznivé počasie. Čo na to ale vaša koža? Je suchá, citlivá a dokonca aj niekedy bolestivá? Preto aj športovec potrebuje vhodnú starostlivosť...

Na našu kožu nemá vplyv len počasie. Keď sa k tomu pridá striedanie teplôt - keď chodíte z vonku kde jde chladno do prekúrených miestností, presušený vzduch doma, neustále nosenie množstva vrstiev oblečenia, sprchovanie sa v príliš teplej vode, nadmerná hygiena či používanie nevhodných a príliš agresívnych kozmetických prípravkov - to všetko v kombinácií s dlhým pobytom vonku pri športovaní narušuje ochrannú hydro-lipidickú vrstvu kože. Tá potom vysychá, lúpe sa, je podráždená, začervenaná a môže aj praskať, čo je veľmi bolestivé a zle sa to potom hojí. 

 

Tvár

Je jediným miestom na tele, ktoré stále zostáva odhalené a pôsobia na ňu všetky poveternostné vplyvy. Preto je dôležité pleti dodať ochranu, hlavne pokiaľ idete von. Ideálne sú výživné krémy, ktoré na pleti vytvoria ochranný film, a tak koži nebude vadiť mráz, vietor, sneženie ani výkyvy teplôt. Tieto krémy tiež v koži skvelo zadržia hydratáciu, ktorá je pre správne fungovanie kôže dôležitá. Pokiaľ ste na horách alebo trávite čas na snehu, nezabúdajte na UV ochranu. Aj keď sa zdá, že slnko moc nesvieti, UV žiarenie je silné a môžete sa tak ľahko spáliť, čo je nie len nepríjemné, ale hrozí aj riziko rakoviny kože. 

Pery

Tenká koža na perách nie je sama schopná sa premasťovať, preto v chlade obzvlášť potrebuje výživu a ochranu. Skvelo k tomu poslúžia balzamy na pery, ktoré  je nutné používať aj niekoľkokrát denne. Myslite na to, aj keď idete športovať. Nič totiž nie je tak nepríjemné, ako lúpajúca sa koža na perách, praskanie kože až do krvy. Pokiaľ si pery budete naviac stále olizovať, a to hlavne vo veľkom chlade a v mraze, tak to bude ešte horšie. SOS riešením je suchú kožu „obrúsiť“ špeciálnym peelingem alebo mokré pery premasírovať kefkou na zuby. Potom ich hneď natrieť alebo na ne dať na niekoľko minút veľkú vrstvu medu, ktorá ich vyživý a zvláčni. 

Telo

Pripomíná vaša koža na tele šmirgľový papier, je vysušená, svrbí a páli? To je v zime bežné. Zabudnite preto na umývanie, sprchovanie a dlhé kúpanie sa v horúcej vode. Ideálna je vlažná až mierne teplá voda a miesto klasických mydiel používajte radšej sprchové oleje. Tie kožu neodmastnia, naopak sa o ňu pri umytí strajú. Po každom umytí kožu natrite telovým mliekom alebo eště lepšie na vlhkú pokožku aplikujte telový olej. Nakvalitnejšie sú tie za studena lisované a v bio kvalite – napríklad mandľový, kokosový, jojóbový. Koža ich skvelo prijíma, výborne fungujú, regenerujú, hydratujú. Ako športovci naviac môžete používať oleje, ktoré sú oboharené napríklad o aktívne látky-  arniku, gáfor, mentol, ktoré uľavujú natiahnutým svalom. 

Ruky

Pokiaľ nenosíte rukavice a neustále si umývate ruky (čo je v tejto dobe veľmi dôležité) nie je sa čemu diviť, že sú potom veľmi suché a niektoré miesta sú veľmi bolestivé, až tak, že môžu vznikať aj chrastičky. Preto športujte v rukaviciach, existujú tenké, funkčné, ktoré vám pri pohybe nebudú vadiť a ruky sa v nich nebudú potiť. Alebo kožž vždy pred odchodom von nakrémujte výživným krémom na ruky alebo napr. aj bambuckým maslom. Vytvorí ochrannú bariéru na koži a vaše ruky budú v pohode. 

Náš tip: 

Pre zdravú kožu nie len v chladnom období je dôležité ju vyživovať tiež z vnútra. Výborne fungujú Omega 3 – nenasýtené mastné kyseliny. Odporúčame preto pravidelne užívať prípravok Nutrend OMEGA 3 PLUS SOFTGEL CAPS, ktorý obsahuje okrem vysoko koncentrovaných Omega 3 mastných kyselín z prémiového rybieho oleja ančovičiek tiež prospešný vitamín D. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Plná (Desktop) verzia